Atatürk Üniversitesi’nden 10 ögretim görevlisi batiya gitmek için istifa etti

ERZURUM - Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi'nden 3 profesör ve 7 doçent istifa etti. Istifalarin batidaki saglik kuruluslarinda görev almak amaciyla yapildigi bildirildi.

Karakelleoglu, kendilerine ulasan istifa sayisinin 2 profesör ve 6 doçent olmak üzere 8 hekim oldugunu ifade etti.

Istifa eden ögretim üyelerinin Saglik Bakanligi’nin büyük sehirlerde kuracagi egitim ve ihtisas hastanelerinin yönetici kadrolarina gideceklerini ögrendiklerini ifade eden Karakelleoglu, “Istifa eden ögretim üyelerimiz profesör ve doçentir. Saglik Bakanligi’nin batida kuracagi egitim hastanelerine yönetici olarak atanacak kisilerin de bu vasiflari tasimasi gerekir. Istifa eden hekim arkadaslarimizin ne bizle ne de üniversite yönetimi ile bir sorunu yoktur. Yaptiklari seçim tamamen kendi gelecekleri ile ilgili bir seçimdir. Bu arkadaslarimiz bati illerinde daha iyi imkanlarda yasamak için bu seçimi yapmis olabileceklerini düsünüyorum.” dedi.

Istifa dilekçelerinin su anda ayrintili olarak incelenmedigini belirten Prof. Dr. Karakelleoglu, “Zaten fakültemizden daha önce Saglik Bakanligi’nin bazi hastanelerinde görevlendirilmis ögretim üyelerimiz de vardi. Bu arkadaslarimiz üniversitemize çok önemli hizmetlerde bulunmuslardi. Tercihlerine saygiliyiz.” dedi.

Saglik Bakanligi tarafindan açilacak egitim hastanelerinde görev yapmak için 187’ye yakin ögretim görevlisinin alinacagina iliskin bir duyum aldiklarini ifade eden Prof. Dr. Cahit Karakelleoglu, Atatürk Üniversitesi, Tip Fakültesi’nden baska istifa beklemediklerini söyledi. Bölgede bulunan diger üniversitelerin tip fakültelerinden de bu türden istifalarin olmasinin bölge için kötü olacagini söyleyen Karakelleoglu, “Bu durum bölge için hiç iyi olmaz. Dogu’da önemli bir saglik sorunu yasanabilir. Bunun tedbirinin saglik bakanligi tarafindan alinmasi gerekir. Biz ögretim görevlilerimizin gitmesini istemiyoruz.” ifadelerini kullandi.

Bazi ögretim üyeleri ise Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Tip Fakültesi’nden sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi’ndeki ögretim üyelerinin bati illerindeki hastanelere gidislerini dogru bulmadiklarini, bu olayin dogu bölgesindeki üniversitelerin bosaltilmasi gibi bir durumun ortaya çikmasinin üzüntü verici oldugunu söyledi.

Öte yandan istifa edecegi yönünde hakkinda çesitli söylentiler bulunan Aziziye ve Yakutiye Arastirma Hastaneleri Bashekimi Prof. Dr. Akin Aktas kesinlikle istifayi düsünmedigini açiklayarak görevinin basinda oldugunu söyledi.

Atatürk Üniversitesi Gastroenteroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. M. Derya Onuk da istifa eden ögretim görevlilerinden. Prof. Dr. Onuk, istifasinin idareye ya da üniversite yönetimine karsi bir tepki olmadgini söyleyerek hiçbir baski altinda olmadan kendi istegi ile istifa ettigini söyledi. Su anda Istanbul Sisli Etfal Egitim ve Arastirma Hastanesi’nde klinik sefi olarak göreve basladigini ifade eden Onuk, “Istifamin nedeni kendi tercihimdir. Kesinlikle üniversite yönetimine karsi degildir. Dogu Anadolu Bölgesi’nde elimden geldigince uzun seneler hizmet ettim. Hizmet hayatimin geriye kalanini burada geçirmek istiyorum.” ifadelerini kullandi.