Atatürk’ten esinlenen İngiliz bakın ne yaptı!

İngiliz ressam Ned Pamphilon, başkent Londra'da Atatürk'ün resminin de bulunduğu Türkiye ile ilgili yaptığı resim sergisini semazen gösterisi eşliğinde açtı.

İngiliz ressam Ned Pamphilon, Atatürk ve Türkiye’ye duyduğu sempatiyi, çizdiği resimlerle ifade ediyor. Ned Pamphilon, Londra’da açtığı sergide Atatürk ile Churchill’in portre resimleri, boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet’in tuğrası, Türkiye’nin 2002 dünya kupası finallerinde Brezilya ile oynadığı maçtan karelerin de yer aldığı resimler bulunuyor.

-Türkiye’nin dünyanın barışcıl ve aydınlık yüzünü temsil ediyor-

Türkiye’nin dünyanın barışcıl ve aydınlık yüzünü temsil ettiğine dikkat çeken İngiliz ressam Ned Pamphilon, “Bugün Türkiye hakkında konuşmak için bir fırsat doğdu. Geçen hafta tüm dünyada ve Londra’da islam ve müslümanlık ile ilgili olumsuz bir tablo çizildi. Ancak herkes Türkiye’ye baksın. Herkes Atatürk’ün dünyaya verdiği barış mesajlarına baksın.”diye konuştu.

Türkiye’nin doğusunda bulunan Ağrı Dağı’nın yüksekliklerinden evrensel barış ışıklarının tüm dünyaya yayıldığının hissedildiğini vurgulayan Pamphilon, “Türkiye’nin barışçıl bir imajı var. Örneğin; sizin mevlananız var. Mevlana, ‘Gel ne olursan ol, kim olursan ol yine de gel’ diyor. Mevlana 13. yüzyılda bu mesajları veriyordu. Yakın tarihte de Atatükünüz var. O da ‘Yurt da barış dünyada barış’ diyor. Atatürk seküler Türkiye’yi kurdu. Ben de bir İngiliz olarak yetiştim ve İngilitere’de her gün dini inançlarımı yerine getirmek zorundaydım. Ben bir Hristiyanım ama Türkiye’de rahatça yaşayabilirim.”şeklinde konuştu.

-Türkiye’de inanç özgürlüğü var-

Türkiye’nin farklı dinden hiç kimseye kendi inançlarını dikte etmediğinin altını çizen ressam Pamphilon, “Türkiye’nin yüzde 99’u müslümandır ama yine de rahatça bu ülkede yaşayabilirsiniz. Ben Türkiye’de istediğim inanca sahip olmakta serbestim.”dedi.

İngiltere’nin meşhur liderlerinden olan Winston Churchill’in Atatürk tarafından yenilgiye uğramasına karşın Atatürk’ün mücadeleci kişiliğine hayranlığını aktaran Ned Pamphilon, “Winston Churchill bile Atatürk tarafından yenilgiye uğramasına rağmen, Atatürk öldüğünde Churchill, ‘Şüphesiz sadece Türkiye değil. Avrupa da en büyük devlet adamını kaybetti.’demişti. Bunu ben demiyorum Churchill diyor. Ben daha ne diyebilirim ki.?”şeklinde konuştu.

Öte yandan İngiliz ressam Ned Pamphilon’un açtığı sergi semazen gösterisi eşliğinde devam etti. Sergiyi çoğu İngiliz olmak üzere çok sayıda vatandaş ziyaret etti.