Atatürk’ün askeri kıyafetlerini bayan mankenler sunacak

Atatürk'ün askeri kıyafetleri, Burdur'da bayan mankenler tarafından sergilenecek. Atatürk'ün Burdur'a geldiği 6 Mart tarihinde düzenlenecek olan defileyi Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi düzenliyor.

Ünlü Modacı Hüseyin Özkan, 45’inci Türk Yıldızları Moda ve Sanat Defilesini Burdur’da gerçekleştirecek. Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri kıyafetlerinin, günümüz çağdaş bayan kıyafetlerine uyarlanmasının sergileneceği defilenin gelirlerinin bir kısmı eğitime destek için kullanılacak.

Atatürk’ün Burdur’a geldiği gün olan 6 Mart’ta düzenlenecek defileyi 90 kişilik kadro hazırlıyor. 15 profesyonel mankenin sunacağı defilede, toplam 450 giysi sahnelenecek. Hüsnü Bayar Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek defile yaklaşık 2 saat sürecek. 5 bin kişinin katılması beklenen defile için bilet fiyatları ise 5 YTL olarak açıklandı.

Defile gelirlerinin yüzde 50’si Burdurlu öğrencilere burs olarak geri dönecek. 18 ay boyunca Burdur’da askerlik yaptığını açıklayan Modacı Hüseyin Özkan, yıllar sonra burada defile düzenlemenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Atatürk’ün kıyafetlerini sergilemek için Genel Kurmay Başkanlığı’ndan izinli tek modacı olduğunu açıklayan Özkan, “Yaklaşık 15 yıldır Atatürk’ün askeri kıyafetleriyle ilgili kıyafet çiziyor ve dikiyorum. Özel koleksiyonumda bugüne kadar tam bin 500 kıyafet oluştu. Bu koleksiyondan çok özel 450 kıyafeti, Burdurlularla paylaşacağım” dedi.

Defileyi bugüne kadar 36 ülkede, Türkiye’de ise 42 ilde sergilediğini bildiren Özkan, Burdur müzesine bir de müjde verdi.

Atatürk’ün Burdur’a geldiği zamanki kıyafeti, müzeye hediye edeceğini belirten Özkan, “Maliyeti yaklaşık 45 bin YTL olan kıyafeti Burdur müzesine vereceğim. Çünkü Burdur’un benim için ayrı bir önemi var. Yalnız kıyafetin hazır olması yaklaşık bir yılı alacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

Özkan’a defile ile ilgili yaptığı basın toplantısında Burdur Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit de eşlik etti. Burdur’un kültür ve eğitim şehri olduğunu söyleyen Yiğit, “Bu defile sayesinde hem öğrencilerimiz burs imkanına sahip olacak, hem de vatandaşlarımız değişik bir etkinliğe tanık olacak.” dedi.