Atatürk’ün bilinmeyen fotoğrafları

İstanbul Ticaret Odası'nın 125. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 'Sarışın Bir Kurt' adlı sergide, Atatürk'ün bilinmeyen 200 fotoğrafı yer alıyor.

Ata’nın bilinmeyen fotoğrafları metroda

İstanbul Ticaret Odası’nın 125. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ‘Sarışın Bir Kurt’ adlı sergide, Atatürk’ün bilinmeyen 200 fotoğrafı yer alıyor. Sergi, yarın Taksim Metrosu’nda, saat 16:30’da açılıyor.

Atatürk’ün bilinmeyen fotoğraflarından oluşan ‘Sarışın Bir Kurt’ adlı fotoğraf sergisi, İstanbul Ticaret Odasısı’nın (İTO) 125. kuruluş yılı vesilesiyle, İTO ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığında, yarın İstanbul Taksim Metrosu’nda açılıyor. Sergi, gazeteci kökenli yazar ve çevirmen Fahri Özdemir ve Kırmızı Yayınları’nın 2 bin 500 adetlik bilinmeyen Atatürk fotoğrafları koleksiyonundan yararlanılarak hazırlandı. Bu geniş koleksiyon, Fahri Özdemir’in 33 yıllık çalışmasının eseri. Özdemir, çoğu Atatürk’ün bilinmeyen fotoğraflarından oluşan bu koleksiyonu, çeşitli müzayedelerden, birtakım özel koleksiyonlardan ve yurtdışından fotoğraflar alarak oluşturmuş. Kendisi, bu fotoğrafları toplamanın ve daha sonra onları korumanın da zor bir iş olduğunu belirtiyor ve “Benim koleksiyonum herkese açıktır ama ticari amaçla kullanılmaması şartıyla,” diyor. “Milliyetçi bir ruhla mı bu koleksiyonu oluşturdunuz?” diye soruyoruz, Özdemir şöyle yanıtlıyor: “Ulusalcı bir yaklaşımla yapıyorum bu işi. Milliyetçi demiyorum, çünkü ortada pek çok sahte Atatürkçü var. O yüzden ben kendime milliyetçi değil ulusalcı diyorum.” Özdemir, Atatürk fotoğraflarının yanı sıra Kurtuluş Savaşı fotoğraflarını ve Yahya Kemal’den Namık Kemal’e kadar şairlerin el yazılarını da topluyor.

ALBÜMÜ DE OLACAK
Fahri Özdemir, bir sohbet sırasında İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş’a, bu sergi projesinden bahsetmiş. Yalçıntaş’ın da çok ilgisini çekmiş ve İTO’nun 125. Yıl Kuruluş Etkinlikleri’ni bu sergiyle başlatmaya karar vermiş. Daha sonra Kadir Topbaş projeden haberdar olmuş ve “Biz de katılalım bu projeye,” demiş. Böylece sergi çalışması başlamış. Özdemir’in koleksiyonundan toplam 200 tane fotoğraf seçilmiş. Fotoğraflar Ankara’da, bir ve iki metre boylarında fotobloklara basılmış ve İstanbul’a taşınmış. Özdemir, İstanbul’da bu fotoğrafları sergileyecek boyutlarda galeri olmadığını, hem bu yüzden hem de insan sirkülasyonu fazla olduğu için Taksim Metrosu’nda sergileneceğini söylüyor. Yarın saat 16:30’da açılacak olan serginin sponsorları arasında Kamil Koç otobüs firması, SABAH, Takvim, Cumhuriyet, Milliyet gazeteleri ve Kamil Koç yolculuk dergisi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çok yakında sergiyle ilgili özel bir albüm de hazırlayacak. Ayrıca 15 Mart’ta, yine İTO ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışması ile Fahri Özdemir’in koleksiyonundan yararlanarak bir Kurtuluş Savaşı sergisi de düzenlenecek.