Atatürk’ün evi rölyefe taşındı

Mustafa Kemal Atatürk'ün doğup büyüdüğü Selanik'teki ev, el sanatları ile uğraşan sanatçıların rölyeflerine taşındı.

Çalışmalara başlayan Samsunlu heykeltraş Temel Samangül, Atatürk Evi rölyefini seramik hamuru üzerine işledi.
Kutlukent Belediyesi tarafından yapımına başlanan ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na yetiştirilmeye çalışılan Atatürk Evi, yaşanan birtakım sıkıntılardan dolayı tamamlanması gecikmişti. Belediyenin çabası ile bitirilen bina, 25 Haziran tarihinde halka açılacak. 309 metrekare olan bina için 225 milyar lira harcayan belediye, evin birinci katını kadın kültür eğitim evi ve gelecek misafirlerin ağırlanması için çay ocağı olarak, ikinci katını kütüphane olarak, üçüncü katını ise Atatürk’ün yatak odası, giysileri ve kullandığı eşyaların benzerleri ile donattı.

Ayrıca oluşturulan büyük bir salon ise Atatürk’ün yaşantısını, Cumhuriyet döneminde yaptığı savaşları anlatan resim ve kabartmalarla süslendi. Binayı Kirazlık Deresi’nin yanına inşa eden belediye, ilerleyen zamanlarda da TBMM’nin eski binası ile ve Sivas Kongresi’nin yapıldığı binanın benzerini yapmayı planlıyor.

Açılış öncesinde belediye, bürokratlara ve vatandaşlara verilmek üzere Atatürk Evi’nin rölyefini yaptırdı. Heykeltıraş ve Seramik Sanatçısı Temel Samangül tarafından yapılan Atatürz Evi rölyefinin Samsun’un tanıtımına katkıda bulunacağı belirtiliyor. Türkiye’de yaşamış bütün medeniyetlere ait eserleri seramiğe işlemelerine rağmen Atatürk Evi’ni ilk kez seramiğe yansıttıklarını söyleyen sanatçı Samangül, bunun kendisine büyük bir mutluluk verdiğini kaydetti.

Atatürk Evi’nin benzerini inşa etmekten büyük bir gurur duyduğunu ifade eden Kutlukent Belediye Başkanı Hayati Tekin ise milli mücadelenin başlangıcı olan Samsun’a böyle bir yapıyı kazandırmanın sevincini yaşadıklarını vurguladı.