‘Atatürk’ün vasiyetini çiğniyorlar’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Atatürk’ün vasiyetine rağmen İş Bankası’ndaki hisselerinin gelirlerini Türk Tarih Kurumu’na (TTK) ve Türk Dil Kurumu’na (TDK) ödeme emri vermemesiyle ilgili tartışmaya bu kurumların başkanları da katıldı.

2000 yılına kadar Atatürk’ün kurduğu kurumduk da sonradan mı bozulduk?” diye soran Halaçoğlu, “TTK, Atatürk’ün kurduğu bir kurumdur. Bu birçok mahkeme kararıyla da kesinleşmiştir. Türk devletinin resmî tarih tezini üreten bir işlevi vardır. Atatürk’ün düşünceleri ve görüşleri doğrultusunda bilimsel çalışmalar yapar. Ermeni meselesi dahil pek çok konuda devlete tez üretir. Biz, bunları üretirken CHP bizi alkışlıyor. Ama hakkımız olan Atatürk’ün mirasından yararlanmaya gelince ‘Atatürkçü değilsiniz’ diyor. Bunu anlamak mümkün değil. Atatürkçü olup olmadığımıza neye göre karar veriyorlar?” şeklinde konuştu. Devletten herhangi bir yardım alamadıklarını da ifade eden Halaçoğlu, iki kurumun, Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisselerinden aldığı kâr payıyla mevcudiyetlerini devam ettirdiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, yaptığı açıklamalarla önümüzdeki günlerde Yargıtay’da görüşülecek davayı etkilemeye çalıştığını belirten TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın ise “Artık yeter. CHP, Atatürk’ün kurduğu kurumları oyalamaktan vazgeçsin. O yüce insanın son arzusunu yerine getirsin. Baykal, paraları ödememekle Atatürk’ün mirasını çiğniyor.” dedi. Baykal’ın, 1997’de paraların ödeneceğine dair attığı imzaya sadık kalmasını isteyen Akalın, “Maaş ödeyemiyoruz. 2005 bütçesinden para aldık. CHP, bu paraları ödememekte direndiği için milletin vergilerinden toplanan paralarla ayakta duruyoruz.” şeklinde konuştu.

40 yıllık tartışma yeniden alevlendi

Önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, grup toplantısında CHP’nin İş Bankası’ndaki kâr ortaklığı nedeniyle TTK ve TDK’ya 111 trilyonu ödemediğini söylemesiyle başlayan tartışma, dün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Erdoğan’a verdiği cevapla daha da alevlendi. 12 Eylül yönetiminin Atatürk’ün kurduğu TDK ve TTK’yı kapattığını söyleyen Baykal, bu iki kurumun Atatürk’ün kurumları olma işlevini kaybettiğini ve vasiyetinden hak iddia edemeyeceğini savundu. Bu tartışmalarla, Atatürk’ün kurduğu üç kurum, onun mirasını paylaşma konusunda bir kez daha karşı karşıya geldi.

Vasiyetnamesinin 6. maddesine göre, Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisselerinin gelirlerinin bir kısmının TDK ve TTK arasında paylaştırılması gerekiyor. Ancak CHP, 6 yıldır bankada biriken 111 trilyonu, bu iki kuruma ödememekte direniyor. Aslında bu yeni bir durum değil. CHP ile TDK ve TTK arasında aynı konuda 40 yıla yakın bir süredir hukuk savaşı yaşanıyor. ‘TDK ve TTK’nın Atatürk’ün kurduğu kurumlar olmadığı ve amaçlarından saptığı’ iddiasıyla parayı vermemek için konuyu 1966, 1973 ve 1977 yıllarında mahkemeye götüren CHP, bu davaları kaybetti. CHP, aynı iddialarla 1993’te yine yargıya gitti. Ankara I. Asliye Hukuk Hakimliği, 03.11.1993 tarihli 993/544 esas 993/724 kararıyla, “TTK ve TDK’nın Atatürk’ün vasiyetnamesinde belirttiği kurumlar olup olmadığının tespitine yönelik talebin reddine” karar verdi. Bu kararı Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de 20.9.1994’te onadı. Davaları kurumların kazanması üzerine konu ‘kaziyye-i muhkeme’ haline geldi. Yani, bu konuda yeni bir dava daha açılamayacaktı. Tartışmalara son vermek için 2 Ocak 1997’de, CHP lideri Deniz Baykal ile dönemin TDK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ve TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu arasında bir protokol imzalandı. Protokolde kurumların İş Bankası’nda bulunan hisse gelirlerinin ödenmesi için CHP’nin talimat vermesi karara bağlandı. Birkaç yıl ödemeleri aksatmayan CHP, 2000 yılında TDK’ya verilmesi gereken payın ödenmesi için bankaya talimat vermedi. TTK ve TDK, ayrı ayrı bir kez daha konuyu mahkemeye götürdü. Mahkeme, yine bu kurumların lehine karar verdi. CHP de Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay, kesin kararını 28 Şubat 2006’da açıklayacak. Bu arada 40 yıldır CHP ile yaşadığı sorunlardan bıkan Türk Dil Kurumu, geçtiğimiz yıl iki ayrı dava daha açarak, TTK ve TDK’nın Atatürk’ün kurduğu kurumlar olup olmadığına bir kez daha ve kesin olarak mahkemece karar verilmesini talep etti. TDK, dava başvurusunda, CHP’nin herhangi bir talimatına gerek kalmadan, paylarının İş Bankası tarafından her yılın sonunda kendilerine aktarmasını istedi.