ATB Başkanı Çalışkan: Dağ ile eğitim arasında kalanların yolunu kapatmamak lazım

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırladığı taslağa iş dünyasından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırladığı taslağa iş dünyasından tepkiler gelmeye devam ediyor. Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, dershaneleri kapatmaya yönelik girişimi eleştirirken, “Dağ ile eğitim arasında kalanların tek çıkar yolunu kapatmamak lazım.” diyerek yetkilileri uyardı.

Dershanelerin kanunlara aykırı olmadığı müddetçe anayasanın teminatı altında olduğunu vurgulayan Çalışkan, “Ki bu kurumların fırsat eşitliği sunduğunu hepimiz biliyoruz. Bir denge unsuru çünkü. Eğitimin çok güzel olmadığı yerde alt gelirli insanların telafi yolu olan kurumlardan bahsediyoruz.” dedi. Kaldı ki milli eğitimin herkese iyi eğitim verse dahi, bütün liselileri üniversiteli yapsa dahi yine çok talep gören bölümler için yarış olacağını vurgulayan Çalışkan, “Bunun için ilave eğitim ihtiyacı duyulacak. Dershaneler kapatılırsa bu talepler yeraltında devam eder. Vergisi ödenmeyen kazanç oluşur. Çoğunlukla da üst gelir grubu bundan yararlanır. Özetle dershaneleri kapatmak fırsat eşitsizliğine büyük kapı açar.” ifadelerini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu’da dağ ile eğitim arasında kalmış insanların tek çıkar yolunun dershaneler ve etüt merkezleri olduğunu vurgulayan Muammer Çalışkan, bu kurumları kapatmanın ‘Arada kalanlara dağa çıkın’ demek olacağına dikkat çekti. Bu kurumların kapatılmasının hem eğitimde hem ekonomide hem de sosyal hayatta onulmaz yaralar açacağına işaret eden Çalışkan, “Bu karar tekrar gözden geçirilmeli. Dershanelerin kapatılması çözüm değil, aksine zaten büyük sıkıntıların yaşandığı eğimi tamamen içinden çıkılmaz bir hale getirir. Umarım bu yanlışlıktan dönülür.” şeklinde konuştu.