‘Ateşin ve güneşin çocukları’ diye selamladı

DTP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Erdoğan, Van'daki Nevruz kutlamalarında, alanda toplanan yaklaşık 15 bin kişiyi "Ateşin ve güneşin çocukları Nevruz'a hoşgeldiniz" diyerek selamladı.

Bunun üzerinde çok düşünmek gerekir. Bu olay Kürt sorununun çözümsüzlüğünün bir neticesidir. Kürt sorunu şiddetle ve silahla çözülmez. Şimdiye kadar 40 bin kişi hayatını kaybetti. Buna artık son verilmesi gerekiyor. PKK, Nevruz kutlamaları için bir hafta eylemsizlik kararı vermiş, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de bunu değerlendirerek operasyonları durdurması lazım.” dedi. Erdoğan konuşmasında, Abdullah Öcalan’a ‘Sayın’ diye hitap ederek, tecrit politikası uygulandığını ileri sürdü. Erdoğan, tecridin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Kutlamalarda daha sonra Öcalan’ın mesajı Asrın Hukuk Bürosu aracılığıyla okundu. Öcalan mesajında, silahların bırakılması gerektiğini ifade ederek, genel af çıkarılması ve legal siyaset alanının açılması gerektiğini söyledi. Öcalan’ın mesajında, Kürtlere sosyal ve kültürel hakların tanınması konusunda taleplere yer verildi. Alanda toplanan kalabalık ‘PKK ve DTP bayrakları ile Abdullah Öcalan’ın posterlerini açarken, terör örgütü ve elebaşı lehine sloganlar atıldı.