Atıklarını Van Gölü’ne döken gemiler gölü kirletiyor

Van Gölü Liman Başkanı Ahmet Önen, göldeki kirlenmenin yüzde 40'ının göl üzerinde seyrü sefer yapan motorlu taşıtlarından kaynaklandığını söyledi.

Göl üzerinde sefer yapan feribotların, balıkçı teknelerin ve yolcu motorların sintine (pis su, çöp) ve atıklarını sintine tanklarına koymaları gerektiğini fakat yaptıkları araştırmalar sonucunda hiçbirinin koymadığını ve göle döktüklerini tespit ettiklerini söyledi.

Van Gölü üzerinde sefer yapan 4 feribotla birlikte toplam 130 balıkçı teknesinde aynı sorunun olduğuna değinen Önen, sorunun giderilmesi için başta Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü’ne ve tekne sahiplerine yazı gönderdiklerini kaydetti.

Gerekli önlemlerin alınmadığı taktirde cezayı müeyide uygulayacaklarını belirten Önen, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Yaptığımız araştırmalara göre şu an göl üzerinde sefer yapan feribot ve teknelerin hiçbiri atıklarını sintine depolarına dökmediği tespit edildi. Göle dökülen yağ, mazot ve motor pisliği attıkları, göle akan kanalizasyon atıklarından daha tehlike oluşturuyor. Bu atık en çok sefer yapan feribotlarda görülüyor. Van Gölü’nün büyük oranda kirlenmesine neden olan slaç (petrol çamuru) attıkları ayrıca gölde yaşayan inci kefali balık türü için de büyük tehlike oluşturuyor. Feribot Müdürlüğü karada slaç depolama tankları yapacağını söyledi. Tekne sahiplerinede slaç attıkları için teknelerine 50 litrelik plastik bidon koymalarını istedik. Gerekli uyarılarımızı yaptık. Eğer aynı kirliliğe devam edilirse tekne sahipleri ve feribot işletmesine ağır para cezası olan cezayı müeyyideler uygulayacağız.”

Başkan Önen, kirliliğin devam etmesiyle birlikte Van Gölü’nün gelecekte göl olma özelliğini kaybedeceğini söyledi.

Van Gölü’ne kıyısı bulunan Van başta olmak üzere, Gevaş, Edremit, Erciş, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan ilçelerinin hiçbirinde arıtma işlemi yapılmadan her türlü sıvı atığın göle döküldüğüne değinen Önen, göl kıyısında bulunan birçok kamu kurum ve kuruluşların atıkları nedeniyle gölde büyük oranda bataklık meydana geldiğini ifade etti.

Van Yüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) sahiline pis koku nedeniyle yaklaşılamadığını belirten Önen, üniversite sahilinde akıntılar nedeniyle 100 metreden fazla bataklık meydana geldiğini söyledi.