Atilla Yayla görevine dönüyor

Hakkında açılan soruşturma tamamlandı. Yayla,'kınama' için dava açacak.

İzmir AKP Gençlik Kolları’nın panelinde Kemalizm’e ilişkin eleştirel sözleri ve Mustafa Kemal Atatürk için “Avrupalılar neden her yerde aynı adamın fotoğrafları var diye sorarlar” şeklindeki konuşması gerekçe gösterilerek öğretim üyesi olduğu Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı tarafından hakkında açılan soruşturma tamamlandı.

Salı günü tamamlanan soruşturmadan “göreve iade” ve kınama cezası kararı çıktı. Kararlar Yayla’ya bugün ulaşırken, Prof. Dr. Atilla Yayla, ANKA’ya yaptığı değerlendirmede, kendisine destek veren herkese teşekkür etti. Yayla, kınama cezasına karşı hukuki yollara başvuracağını belirtirken, “Geçirdiğim üç ayda bir kaşık suda fırtınalar kopartıldı. Sürecin en büyük maliyeti açığa alınmam, öğrencilerimden ve derslerden ayrı kalmam oldu. Bütün hayatı öğrenmek ve öğretmek üzerine kurulu biri için bu çok ağır bir durum. Derslerime ve öğrencilerime kavuşacağım için çok mutluyum” dedi.

UMARIM İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE KATKISI OLUR

Yaşadığı sürecin ifade özgürlüğünün genişletilmesine katkı sağlamasını umduğunu söyleyen Yayla, birçok yerden konuşma daveti aldığını, bu teklifleri değerlendireceğini belirtti. Fikirlerin gelişiminin etkileşim süreci ile gerçekleşeceğini kaydeden Yayla, şunları kaydetti: “Söylenenleri bazen tasdik eden bazen de karşı çıkan yanıtlar. Hayatımın diğer bölümü de tartışmak. Hayatım alt üst oldu ancak hiçbir zaman nabza göre şerbet vermedim. Ancak fikir ve bilim adamlığına uygun konuştum. Kemalizm’i de irdelemeye deva edeceğim. Bundan sonra oto sansür uygularsam fikri gelişimim sakatlanır. Nezaket ölçüleri içinde kimseyi rencide etmeden eleştirilerimi yaptım bundan sonra da yapmaya devam edeceğim. İnsanları incitmeyi sevmem.” Yayla, derslerine ne zaman başlayacağının üniversite yönetimi ile görüştükten sonra belli olacağını da kaydetti.