Atina’dan Türkiye’ye tepki gecikmedi

Yunanistan, İstanbullu bir Rum gazetecinin darpedildiğini duyurarak, olayı kınadığını açıkladı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, İstanbul’da Andreas Robopulos adlı gazetecinin, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına maruz kaldığını belirttiği yazılı açıklamasında, Atina’nın, saldırganların yakalanmaları ve adalete teslim edilmelerini umduğunu bildirdi.

Kumuçakos, açıklamasında, ”İlk olarak, İstanbul’da bu akşamüstü kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayan ve ciddi biçimde yaralanan soydaşımız Andreas Robopulos’a desteğimizi ifade edip bir an önce iyileşmesi dileğimizi iletiyoruz. Öte yandan iki ülke ilişkilerinin iyileşmesi ve desteklenmesi için çabalar gösterilen ve bu yönde adımlar atılan anda, kimi kişiler kabul edilemez faaliyetleriyle engeller çıkarma girişiminde bulunuyorlar, başaramayacaklar” dedi.

Atina’nın, saldırganları şiddetle kınadığını belirten Kumuçakos, ”Türk yetkililerden saldırganların yakalanması ve adalete teslim edilmelerini ve gelecekte bu tür durumların yinelenmemesi için gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.