Atlasjet kâbusunda uçağın “güzergahtan çıktığı kesin”

Sivil Havacılık Genel Müdürü uçak kazasıyla ilgili, "Uçağın güzergahtan çıktığı kesindir" dedi

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, düzenlediği basın toplantısında, CVR ve FDR cihazlarının yurtdışına gönderileceğini anımsatarak, inceleme sonrasında kazanın sebebinin bilimsel olarak ortaya çıkacağını söyledi. Arıduru, salona getirilen ve kara kutu olarak bilinen CVR ve FDR cihazlarını göstererek, bu cihazlar hakkında da bilgi verdi.

Arıduru, CVR’nin kokpitteki telsiz konuşmalarını, pilotların konuşmalarını, motor seslerini ve kokpitteki diğer tüm sesleri; FDR’nin ise monitör göstergeleri olan irtifa, basınç, hız, zaman gibi parametreleri kaydettiğini; buradan alınan bilgilerle bilgisayar ortamında uçuşun bir animasyonunun yapılabildiğini kaydetti. Toplantıda, kaza kırım ekibinden Feridun Seren, uçağın Antalya yaklaşma radarına göre alçalma şeklinin simülasyonunu gösterdi ve belirlenen havacılık kurallarına göre yaklaşma ve iniş yöntemini anlattı.

Yaptıkları ön incelemede, uçağın İstanbul’dan sorunsuz şekilde kalkışını yaptığını ve uçuş sırasında herhangi bir sorun yaşanmadığını tespit ettiklerini belirten Seren, Isparta Havaalanı için yaklaşmaya başladığında uçağın ulusal otorite tarafından belirlenen usullere göre yaklaşma esaslarını uygulamak zorunda olduğunu belirtti.

Seren, uçağın ne olursa olsun, iniş noktasına gelmeden VOR cihazına 10 mil mesafeye kadar yaklaşmadan 8 bin feetin altına inmemesi gerektiğini kaydetti.

Kurallara göre uçağın düştüğü havaalanı açısından güneybatıya 12 mil mesafede alçalması, tekrardan kuzeydoğuya pist için yaklaşmaya devam etmesi gerektiğini anlatan Seren, en son karar verme noktasında sorun yoksa inişini gerçekleştirmesi, yoksa pas geçmesi gerektiğini ifade etti. Simülasyonda, düşen uçağın belirlenen iniş güzergahının yerine, güzergahtan ayrılarak bir başka noktaya yöneldiği harita üzerinde gösterildi.

Arıduru, bütün açıklamaların teknik verilere dayalı olacağını belirterek, şu anda herşeyin yüzde yüz net olduğunu söylemenin çok zor olacağını dile getirdi. Uçağın mevcut güzergahını kullanmadığının hatırlatılması ve kazanın bir pilotaj hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığının sorulması üzerine Arıduru, “Hiçbir yorum yapmıyoruz. Tamamen teknik sonuçlara göre konuşacağız. İki cihazın deşifresi olmadan böyle bir cümle kurmayacağız” dedi.

Arıduru, uçağın uçması gereken güzergahın belli olduğunu ancak neden oraya gittiğiyle ilgili herhangi birşey söyleyemeceğini belirterek, “Burada bir sapma var. Güzergahtan çıktığı kesin” dedi.

Arıduru, somut olarak, cihazların deşfiresiyle ilgili sonuçlara göre karar vereceklerini, en iyi sonuçları alabilmek için bu işte en uzman ülkeye gideceklerini söyledi. Arıduru, uçağın teknik bakımlarının yapılıp yapılmadığını sorulması üzerine, “Bütün bakımlarının yapıldığını söyleyebiliriz. Şehit olan her iki pilotumuz da, similatör eğitim aldığı, lisansına işlettiği tip uçakla ilgili uçuş yapmaktadır. Orada da bir problememiz söz konusu değildir” diye konuştu. Arıduru, yolcuların cep telefonlarının açık olmasının kazaya sebebiyet verip vermeyeceğinin sorulması üzerine de, o konuda alanda çalışma yapanların kendilerine ilettikleri çok net bir bilginin olmadığını söyledi.

HABER7