Atlasjet’in Isparta’da düşen yolcu uçağı ders oldu!

Düşen uçağın yaraları uzun seneler sarılamayacak. Kazanın ardından çıkan haberler şok etmişti.

Konya Atatürk Havaalanı’na ILS (uçakların kapalı havalarda piste inişinde yardımcı olan Aletli İniş Sistemi) cihazının en geç 2008 Ocak ayının ilk haftasında takılacağı bildirildi.

Konya İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, İl Genel Meclisi Sanayi Ticaret Komisyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’nın birkaç gün önce iş adamlarının Türk Hava Yolarının (THY) Konya seferlerinde yaşadıkları sıkıntıyla ilgili İl Genel Meclisine önerge verdiği kaydedildi.

Vali Osman Aydın’ın devreye girmesiyle başlayan çalışma sonucunda, Türkiye Hava Meydanları Genel Müdürlüğünün 3 yıl önce alınan ILS cihazının kısa süre içerisinde Konya Atatürk Havaalanı’na takılacağını açıkladığı ifade edildi.

Açıklamada, Erol Küçükbakırcı’nın görüşlerine de yer verildi.

Küçükbakırcı, Konya’da sefer sayısının az olmasıyla ilgili olarak kendilerine ILS cihazının takılı olmamasının neden gösterildiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Ancak kamuoyunda sivil toplum örgütleri, sanayi ve ticaret odası ve basın kuruluşlarının katkıları ile başlayan mücadele, sayın Valimizin temaslarıyla mutlu sona ulaştı. Yabancı firma, ILS cihazının en geç cak ayının ilk haftasında takılacağını belirtti. Bu son derece olumlu ve Konya adına sevindirici bir gelişme. Cihazın takılmasının ardından THY’den talep edilen uçak seferlerinin artırılması ve fiyat konusunda da olumlu haberler bekliyoruz.”

THY Konya Müdürü Ahmet Postallı, Konya Atatürk Havaalanı’na alınan ILS cihazı ile ilgili açıklama yapmış ve bu cihazla ilgili bilgiler vermiş, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürlüğü de Postallı hakkında, ”basın müşavirliğinin bilgisi ve onayı olmadan demeç verdiği”, ”kendi sahası ve bilgi alanı dışında doğru olmayan ifadelerle açıklama yaptığı” gerekçeleriyle soruşturma açmıştı.