ATO’dan ‘Kıdem Tazminatı Fonu’na prensipte destek

Ankara Ticaret Odası'ndan Kıdem Tazminatı Fonu'na prensipte destek verdi.

Ankara Ticaret Odası’ndan Kıdem Tazminatı Fonu’na prensipte destek verdi. Oda başkanı Salih Bezci, “Kıdem Tazminatı konusu bu haliyle kangren halini almıştır, hiçbir uzuv kesilmeden yapılacak tedavi hem işçi hem de işveren için gereklidir.” dedi.

Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili olarak açıklama yapan ATO Başkanı Bezci, yaklaşık 150 bin üyenin kayıtlı bulunduğu Türkiye’nin ikinci büyük odası olarak, kıdem tazminatı konusunda çalışmalar yapmak üzere sektör temsilcilerinden oluşan 24 kişilik bir çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi. Bezci, bugüne kadar olageldiği şekliyle kıdem tazminatı uygulamasının kayıt dışılığı artırdığını, birtakım hak kayıplarına yol açtığını, iş barışını zora soktuğunu ve nihayetinde de özel sektörün rekabet gücünü azalttığını öne sürdü. Kıdem tazminatının, işçi kesimi tarafından ciddi bir gelir ve iş güvencesi olarak görüldüğünü ancak firmaların ödeme sıkıntısı yaşaması yüzünden yargı üzerinde de yük haline geldiğini kaydetti. 2010 yılında iş mahkemelerinde toplam 326 bin 537 dava dosyası bulunduğunu söyledi.

ATO olarak, kamuya iş yapan taşeron şirketlerin kıdem tazminatı konusunda yaşadığı sıkıntıları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e bizzat aktardıklarını anlatan Bezci, şunları dile getirdi:

“ATO üyeleri de diğer odaların üyeleri de kıdem tazminatı konusunda sorunlar yaşamaktadırlar. Küçük ve Orta Boy işletmeler için kıdem tazminatı yükü, kapıya kilit vurduracak düzeye gelmiştir. 2023 hedeflerine ulaşabilecek bir ticari hacmi sağlamamız rekabet edebilir bir üretimle, bu üretim de ancak iş barışıyla mümkündür. Kıdem tazminatı konusunun çözümü, çalışma hayatının huzuru ve iş barışı için elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk. Amacımız belli bir kesimi dışlamak ve haklarını gasp etmek değil, sadece ayarı bozulan iş barışı terazisini dengeye sokmaktır.”