ATO Meclis Başkanı: İddialar asılsız

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı Nuri GÜRGÜR, son günlerde ATO ile ilgili çıkan haberleri, yayınladığı bir basın bildirisiyle yanıtladı.

Gürgür’ün konuyla ilgili bildirisi şöyle:

HABERİN KAYNAĞI OLAN KİŞİ ATO’DA KENDİNE YER SAĞLAMAK İSTEDİ

ATO Meclis toplantısında geçmiş yıllarda yapılan harcamalarla ilgili inceleme yapmak üzere bir komisyon kurulmasına ilişkin haberde önemli yanlışlar yapılmış, yalan ve tezvirata dayalı iddialara yer verilmiştir.

Haberi yazan kişiler, 181 kişilik ATO Meclisinden bir üyenin tamamıyla şahsi düşüncelerini yansıtan beyanını doğru kabul ederek hem gerçeklerle bağdaşmayan bir tablo oluşturmuş, hem de haberde isimleri zikredilen ATO yöneticilerini haksız olarak ağır bir töhmet altında sokacak bir vebali yüklenmişlerdir.

1- Haberin kaynağı olan kişi ATO içerisinde kendine bir pozisyon sağlamak amacıyla bir süredir bazı girişimlerde bulunmuş, klik oluşturmaya çalışmış, ancak bu çabaları Meclis’in büyük çoğunluğu tarafından kabul görmeyince ve taraftar bulamayınca derin bir hayal kırıklığı yaşamıştır.

2- Bu duygularının etkisiyle kesinlikle aslı olmayan iddialarını İnternet üzerinden kamuoyuna duyurmaya çalışarak Meclis’te sonuç alamadığı çabalarını dışarıya taşımak istemiştir. Bu hareketi her şeyden önce ATO geleneklerine, bu camianın ahlâk ve dürüstlük anlayışına aykırı, çirkin bir davranıştır ve etik değildir.

3- ATO toplantılarında yapılan bütün konuşmaların ses bantları hemen deşifre edilir, basılır ve bütün ayrıntılarıyla ilgililerin görüp okuyacağı şekilde servise sunulur. Bu haberi yazan muhabirler gerçekleri öğrenmek istiyorlarsa, lütfen Meclis Başkanlığı’na müracaat etsinler. Kendilerine bütün toplantıların zabıtlarını inceleme imkânı verilir, nasıl bir yalana ve tezvirata vasıta kılındıklarını doğrudan öğrenmeleri için her türlü belge desteği sunulabilir.

4- Haberin kaynağı olan kişinin bazı Meclis üyelerinin toplantıda promosyon parasının Meclis Başkanı’na verildiğini ifade ettiklerine iliklin iddiası düpedüz yalandır; bu husus zabıtlarda açıkça görülmektedir.

5- Meclis toplantısında Türk Ocağına yüksek miktarda ayni ve nakdi bağış yapıldığının konuşulduğu iddiası da ayrı bir yalandır. Zabıtlarda bu hususta tek bir kelimenin bile geçmediği herkesçe görülebilir. Kaldı ki, ATO’nun muhasebe kayıtları ve yönetim kurulu kararları ortadadır. Bunlar da doğru haber yapmak istenirse kayıtlardan görülebilir.

 Bu konuda şunları gayet açık ve net ifade ederim ki:

Şimdiye kadar ATO’dan Türk Ocağı’na “tek kuruş” nakdi bağış yapılmamıştır. Geçen yıl ATO’da bazı odalarda eskimiş olan eşyalar yenilenirken, hurdaya çıkan ve depoya kaldırılanlardan birkaç koltuk, sandalye ve kırık bir masa Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Aygün’ün teklifiyle, depolarda çürümemeleri ve yer işgal etmemeleri düşüncesiyle, kamu yararına çalışan bir dernek olan Türk Ocağı’na hibe edilmiştir. Bu tarzda eski ve kullanılmayan malzemelerin, ATO tarafından okullara, dernek ve vakıflara verilmesi yıllardan beri sürekli yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla haberdeki “yüksek tutarda” iddiası, bir başka yalandır.

Söz konusu haberde ortaya çıkan tablonun yalana dayalı iddialar olduğu, maksatlı, art niyetli ve hastalıklı bir beynin fitne ve tezviratı anlamına geldiği ortadadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.