Avcılar Belediyesi’nde 4 CHP’li meclis üyesi istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Avcılar Belediye Meclis üyelerinden 4'ü, "Birilerinin Avcılar'a karşı suç işlemeye devam ettiğini göstermek istiyoruz" diye açıklama yaparak istifa etti.

Bu anlayışın devamında kentte yaşayan yurttaşların eleştirilerini dikkate almamak ve onları yönetime katmamak için bürokrasiyi ve tek adamcılığı hayata geçireceğini savunan meclis üyeleri, istifa ettiklerini açıkladı.

CHP’li eski belediye meclis üyeleri, ortak bir açıklama yaparak istifa gerekçelerini sıraladı. Açıklamada, “Tartışmak, fikir zenginliği hayatın her alanında olduğu gibi yaşam kalitesini zengin kı-lar, hataları aza indirir, motivasyonu sağlar. Çünkü yapılan her tartışma o kentin geleceğinin daha iyi olabilmesi adınadır. Aksi halde Sayın Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci`nin bugünkü anlayışıyla önce parti yönetiminin, sonra üyelerinin ve meclis grubunun sesi boğulmalıdır. Sonrasında ise kentte yaşayan yurttaşların eleştirilerini dikkate almamak ve onları yönetime katmamak için bürokrasiyi ve tek adamcılığı hayata geçirmektir. Avcılar Belediyesi`nde yaşananlar da tam böyledir.” ifadeleri kullanıldı.

Meclis üyeleri, Başkan Değirmenci’nin akılcı bir yönetimin temsil ettiği kentin ve yurttaşlarının çıkarlarını korumak için sorunları ortadan kaldırmak, hizmetin kalitesini yükseltmek ve asıl olarak proje geliştirmek için tartışmaya açık olması ve eleştiriye tahammül göstermesi gerektiğine işaret etti. CHP’liler, “Kentte demokrasiyi ve katılımcılığı, şeffaflığı gerçekleştirmek için hesaplarında, ihalelerde, hesap vermede açık olabilmelidir. `Sosyal demokratları diğerlerinden farklı yapan nedir?` diye sorduğumuzda, verilecek tek yanıt şu olsa gerek: “Demokrasiyi bir yaşam biçim yapmaları ve halka hesap verebilmeleridir. Kenti, kentliyi ve demokrasiyi özümseyen yerel yöneticilerin CHP`liler olması gerekiyor. Bizi diğerlerinden ayıran temel özellikler, partimizin programında, seçim bildirgemizde açıkca bellidir. Seçimler öncesinde imzaladığımız ve onurumuz diye kabul ettiğimiz bildirgeyi herkese anımsatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

CHP`nin Avcılar`da iktidar olduğu halde siyasi iktidar boşluğu yaşandığı için belediyede iktidar olamadıklarını vurgulayan meclis üyeleri, bunun sorumlusu olarak da CHP Avcılar İlçe Başkanı Bayram Acar’ı ve yönetimini gösterdi. CHP olarak ilkelerinin kentin daha iyi yönetilmesi, insanca yaşamaya değer vermek ve o yaşam kalitesini arttıracak hizmet sunmak olduğunu kaydeden meclis üyeleri, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Fakat bunların hiçbiri bu siyasi iktidar boşluğu nedeniyle hayata geçirilemedi. 28 Mart seçimlerinin üzerinden tam tamına iki yıl geçti. Aldığımız oy ortada. Bugün sokağa çıkıldığında partililerimiz ne anlatıyor? Yapılan eleştiriler karşısında ne söyleyebiliyor? Bize oy verenler tekrar oy verirler mi? 18 belediye meclis üyemizin içinden biz dört meclis üyesi, yapılan plan tadilatlarına, yanlış ihalelere, yanlış atamalara, yanlış işlere, hizmet yapılmadığı halde yapılıyormuş gibi yapılmasına karşı çıktık ve proje üretilmesine, seçim bildirgemize sahip çıkılmasını istedik.”