Avcılar vurdu belediye kurtardı

Büyükçekmece'de avcılar tarafından vurulan yaralı kuğu belediye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Kuş gribi nedeniyle ülke genelinde avlanmanın geçici olarak yasaklamasına rağmen Büyükçekmece Gölü etrafında kaçak avlar devam ediyor. Son olarak avcılar tarafından vurulan 4 kuğudan üçü hayatını kaybederken hayatta kalan yaralı kuğunun yaşatılması çalışmaları sürüyor. Kaçak av konusunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün yasak avlananlara göz açtırmayacaklarını belirtti. Akgün, “Göçmen kuşların uçuş koridoru olan Büyükçekmece gölünde avlamanın yasak olduğu halde bazı avcılar bu kurala uymayarak yaban ördeklerini katlediyorlar. Bizler her türlü önlemleri almamıza rağmen yine de bunların önüne geçmek mümkün olmuyor.” diye konuştu.

Sabah saatlerinde avcılar tarafında vurularak bırakılan üç kuğunun kurtarıldığını belirten Akgün, “Kendilerini avcı diye addedenler burada her türlü uçana tüfek sıkıp, yaralayıp gidiyorlar.” dedi.

Akgün Büyükçekmece Gölü kıyılarında yaralı bulunan kuğu ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Bugün 4 tane kuğu vuruldu, birisi öldü. Bu kuğu sağ kanadından saçmayı yemiş, uçamıyor, yürüyemiyor. Kıyıya kadar gelmiş, arkadaşlarımız onu oradan aldılar. Kuğu ‘Sokak Hayvanları Bakım Merkezi’ne götürülerek müdahale edilecek. Orada veterinerimiz bakımını, pansumanını yapacak. Bir müddet orada bakıldıktan sonra, eğer uçamıyorsa ve geri hayatına dönemiyorsa Darıca Kuş Cennetine gönderilecek.”

Kaçak avcıları Belediye Zabıta ekipleri, Jandarma komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle engellemeye çalıştıklarını belirten Hasan Akgün, geçtiğimiz gün yakaladıkları avcıların göz altına alındıklarını ve gereken işlemlerin yapıldığını söyledi. Kanunların yeterli olup olmadığı şeklindeki soruya, Akgün, “Kanunlar yeterli ve yetersiz. Yerel yönetimlerin bu konuda daha fazla yetkilendirilmesi lazım. Biz avcıyı yakaladığımız zaman, tüfeğini almalıyız, para cezasını kesmeliyiz, polise iade etmeliyiz.” diye cevap verdi.