Avcilarda uysturucu patlamasi…

ISTANBUL - Istanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Avcilar'daki tek katli iplik deposunda meydana gelen patlamanin uyusturucu imalati esnasinda gerçeklestigini açikladi.

Depoda arama yapan polis ekipleri, Iplik çuvallarinin altina gizlenmis vaziyette 10 adet koli içerisinde 2 milyon 131 bin adet captagon, uyusturucu hap imalatinda kullanilan 10 kilo 460 gram amfetamin, 273 kilo 740 gram kafein ve laktoz, 90 kilo aseton ve solvent karisimi ile imalat araci olarak firin, tablet basim makinesi, poset ambalajlama makinesi ve 4 karistirici ele geçirdi. Olayla ilgili yakalanan yabanci uyruklu 2 kisi tutuklanarak cezaevine gönderilirken, bir kisinin daha arandigini ögrenildi.
Istanbul Emniyet Müdürlügü’nün bahçesinde basin açiklamasi yapan Celalettin Cerrah, patlamanin meydana geldigi binanin arka kisminda olusturulan makine parkinin sentetik uyusturucu hap imalatinda kullanildiginin anlasildigini söyledi. Imalathanede çok sayida uyusturucu hap ele geçirildigini aktaran Cerrah, “Bu haplar uzakdogu ülkelerinde kullanildigindan bu ülkeler için imal edilmis ve hazirlanmis. Eskiden Avrupa’da üretilen bu haplar, Türkiye’ye girisi zorlastigi için uzakdoguya yakin olan ülkelerde imalati gerçeklestiriliyor. Amfetamin maddesini ülkemize getirip burada kurduklari makinelerle üretip uzakdogu ülkelerine gönderiyorlar. Bu maddenin içinde de 10 kilo 460 gram amfetamin var. Bunun içine diger maddeler ilave edilerek 2 milyon 131 bin adet veya daha fazla hap imal edebiliyorlar. Böylece yakalanma riskini azaltmis oluyorlar.” dedi.

Basta anne ve babalar olmak üzere aile bireylerine seslenen Cerrah, “Okul müdürleri ögretmenleri ve her Türk vatandasina seslenmek istiyorum. Gençlerimizi bu uyusturucu illetinden mutlaka kurtarmaliyiz. Türk polisi olarak uyusturucu ile mücadelemize geldigimiz günden beri devam ediyoruz. Bugüne kadar 3 milyon adet captagon hap ele geçirmisiz. 3 yilda yakaladigimiz uyusturucu yakaladigimiz uyusturucu 17.5 ton. Biz üzerimize düsen görevi yeterince yaptigimiza inaniyorum. Çocuklarindan bu konuda rahatsiz olanlar varsa bize basvursunlar biz her türlü yardima haziriz.” seklinde konustu.

Narkotik Sube Müdürü Tufan Ergüder’in basin açiklamasi yaparak Türkiye’yi uyardigi Extacy görünümündeki eroin haplarina da deginen Cerrah, “Aslinda çok önemli bir konuydu. Gençlerimize extacy haplari içine eroin konulmasi suretiyle bagimli hale getirmeye çalisiyorlar. Bunun asil amaci hem eroine alistirmak, hem de uyusturucu haplara alistirmaktir. Bunun için de hap kullanimina çok dikkat etmemiz lazim. Aileler en ufak bir süphe duyduklarinda çekinmeden bize bildirsinler. Çünkü görevimiz sadece yakalamak ve adliyeye sevk etmek degildir. Zaten bize basvurmalari halinde kullanicilar hakkinda islem de yapmiyoruz. Aksine tedavileri için gerekli olan her destegi saglamaya çalisiyoruz. Bundan kimsenin süphesi olmasin.” diye konustu.

Cerrah, basin açiklamsinin ardindan yakalanan uyusturuculari inceledi ve basin mensuplarina uyusturucu imalatinda kullanilan madde ve makineleri hakkinda bilgi verdi.

Avcilar Cihangir Mahallesi Birlik Sokak 9 numarali adreste 11 Kasim 2005 tarihinde meydana gelen patlamanin asiri derecede isitilan ve uyusturucu imalatinda kullanildigi tespit edilen kazandan kaynaklandigi tespit edilmisti. Patlamanin ardindan evde bulunan Suriye uyruklu Walist Zranais ve Talat Ali gözaltina alindi. Ayni patlamada elinden ve yüzünden yaralanan yine Suriye uyruklu Muhammet Halit, kaldirildigi hastanede tedavisinin ardindan firar etmisti.