Avea’dan yeni operatör yolda

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan, sektörde yeni bir operatör beklendiğini bildirdi.

Konferansta konuşan Türktan, telekom sektörünün lokomotif olmaya devam edeceğini belirterek, yeni bir GSM operatörünün daha Türkiye’ye gelmesinin beklendiğini söyledi.

Merrill Lynch Türkiye Direktörü Kubilay Cinemre de Tüpraş özelleştirilmesinden sonra yeni bir rafineri yatırımı olmasının beklendiğini ifade ederek, “Bu da 4-5 milyar dolar gelecek demek” dedi. Cinemre ayrıca 2-3 yıl içinde gayrimenkul sektörüne gelecek yatırımların, diğer tüm sektörlerden fazla olacağını vurguladı. Japon Dış Ticaret Örgütü Türkiye Temsilciliği Direktör Yardımcısı Toshihiro Nakajima ise, 2 Japon firmasının Türkiye’ye yatırım yapmayı düşündüğünü ve ilgilendikleri sektörlerin otomotiv ve elektronik olduğunu söyledi.

DÜNYA BANKASI’NDAN UYARI BOMBARDIMANI

Dünya Bankası Türkiye Baş Ekonomisti Rodrigo Chaves ise konuşmasında uyarılarda bulunarak, Türkiye’de doğrudan yabancı yatırımları olduğundan zor hale getiren bir dizi sorun bulunduğuna işaret etti. Bunların en önemlilerinden birinin yapısal ‘’gayri resmilik kanseri’’ olduğunu kaydeden Chaves, Türkiye’de iş gücünün yüzde 53’ünün kayıtdışı olduğunu, 26 milyon kişiyi içeren sosyal güvenlik alanında sadece 350 müfettiş bulunmasının yetersiz kaldığını vurguladı. Chaves, az insanın vergi ödemesinden dolayı da Türkiye’deki vergi oranlarının yüksek olduğunu dile getirerek, ‘’O zaman neden başka herşey aynı ise, yabancı yatırımlar, vergilerin yüksek olduğu bir yere gelmeyi tercih etsinler” dedi.