Avea’dan yüksek teknolojiye yatırım

Avea, 2006 yılına yeni yatırımlarla giriyor.

“Kaliteli hizmet ve kaliteli konuşma” anlayışıyla hazırlanan 300 milyon dolarlık altyapı ve teknoloji yatırım programı kapsamında; hızlı sonuç alınacak yüksek teknoloji ürünlerine ağırlık verilerek “yüksek ses kalitesi” ve “hızlı veri (data) iletişimi” konularına öncelik tanındı.
Yatırım programının ilk adımını, alanında ulaşılabilecek en ileri teknoloji olarak nitelendirilen ve abonenin bulunduğu yere göre ses kalitesini dinamik olarak en iyi algıya ayarlayan AMR (Adaptive Multi Rate) teknolojisi oluşturuyor. Avea abonelerinin yüzde 85’i (telefonlarının desteklemesi durumunda) AMR teknolojisini otomatik olarak kullanabiliyor.

Bunun yanısıra, geçtiğimiz yıl başlanan EDGE yatırımlarının hızlandırılarak yaygınlaştırılması yatırım programlarının ikinci adımı olarak belirlendi. Yüksek hızlı veri (data) bağlantısı olarak nitelendirilen EDGE (maksimum 240 kbit/sec, ortalama 120 kbit/sec) Avea’nın abonelerine sunduğu en son teknoloji ürünü servisleri arasında yer alıyor. GPRS kullanıcısı olan Avea aboneleri, EDGE özelliğini destekleyen telefonları ile daha hızlı veri bağlantısı servisinden herhangi bir işleme ihtiyaç duymadan ve ilave bir ücret ödemeksizin yararlanabiliyor.

EDGE teknolojisi İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana, Antalya, Bursa, İçel, Gaziantep, Muğla ve çevre illerinin yanısıra, Güney ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde de uygulanarak abonelere yüksek hızlı veri bağlantısı sağlıyor. Avea, öncelik verilen 10 şehir ve belirtilen bölgelerdeki baz istasyonlarının yüzde 70’ini yüksek hızlı veri transferi yapabilecek şekilde yapılandırdı.

Avea, gelecek aylarda, EDGE hizmetini, özellikle orta Batı illeri, Batı Karadeniz, Orta Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde de yaygınlaştırmayı hedeflerken, 2006 sonuna kadar, Türkiye genelindeki baz istasyonlarının EDGE servisi verebilecek esnekliğe ulaşması planlanıyor.