AVM’ciden ‘bakkallar bitti’ye tam destek

AVM ve Perakendeciler Derneği Başkanı Mehmet Nane, Erdoğan'ın bakkallar ile ilgili görüşüne destek verdi.

Geleneksel parekende yerine organize parekendeye yönlenmek gerektiğini söyledi.

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, organize perakendenin önünü keserek geleneksel perakendeyi yaşatmak gibi ”basit ve çağa denk düşmeyen” bir söylem yerine, organize perakendeyi geliştirirken gelenekselin nasıl modernleştirileceğinin tespitini yapmak ve bu konuda düzenlemeler geliştirmek gerektiğini bildirdi.

Nane, yaptığı yazılı açıklamada, organize perakende sektörünün 2009 yılını yüzde 2’lik net istihdam artışı ile bitirmesinden ”gurur” duyduklarını belirterek, sektörün bu dönemde işçi çıkarmak yerine ek istihdam yaratarak ülke ekonomisine inancını gösterdiğini, bugün 450 bin kişilik bir istihdama sahip olmanın yanı sıra çalışanların hepsinin kayıtlı ve sosyal güvenceye sahip olduğunu vurguladı.

Organize perakende sektörünün krize rağmen 2009 yılı boyunca tüm olumsuz koşullar altında dahi yatırımlarına devam ettiğini, yurt içi yatırımları 2,5 milyar doları bulan ancak perakende sektörünün sadece yüzde 35’ine tekabül edebilen organize perakende sektörünün, G-20 içinde yer alan Türkiye’nin ”ışıltılı” sektörlerinin başında geldiğini kaydetti.
”AÇIK ÇEK VERİYORUZ, ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Gelişmiş ülkelerin ortak özelliği olan güçlü hizmet sektörünün, organize perakende sayesinde Türkiye’yi ileriye taşımaya hazır bir ”lokomotif ve dinamo” olduğunu dile getiren Nane, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ”Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı” konusunda gösterdiği ”yol gösterici tavrın” örnek alınmaya değer nitelikte olduğunu, Başbakan’ın 30 Ocak’ta 212 İstanbul Power Outlet AVM’nin açılışında yaptığı konuşmada ortaya koyduğu geleneksel perakendenin gelişimini sağlayacak tespitlerine tamamen katıldıklarını bildirdi.

Düzenlemelerin olması gerektiğini, ancak bu sorunun sektörün değil ülkenin sorunu olduğunu belirten Nane, şöyle devam etti:

”Böyle bir konuda kimse kimseye karşı olamaz. Her zaman son kararı tüketici vermektedir ve verecektir de… Bu durumda el ele birlikte çalışmalı, tüm paydaşlar ile elbirliğiyle ortak çözüm üretmeliyiz. Bundan önce de birçok kez teklif ettiğimiz gibi, buradan bir kez daha açık çek veriyoruz; bu konunun nihayetlendirilmesi ve ortak çözüme ulaşmak amacıyla, gelenekselin modernleşmesi adına elimizden gelen tüm desteği vermeye ve bilgi birikimimiz ile yardım etmeye hazırız. Buradaki temel amacımız, farklılıklardan çatışma değil değer yaratmaktır. Bu konu, kısa vadeli çıkarlara ve sektörel seçim propagandalarına alet edilemeyecek önem ve ehemmiyettedir.

Bizce bu noktada yapılması gereken organize perakendenin önünü, zaten mevcutta kifayetiyle fazla olan bürokrasiyi ve izin sürecini artıracak düzenlemeler ile keserek geleneksel perakendeyi yaşatmak gibi basit ve çağa denk düşmeyen bir söylem yerine, organize perakendeyi geliştirirken gelenekselin nasıl modernleştirileceğinin tespitini yapmak, bu konuda düzenlemeler geliştirmektir. Bu konuda tüm taraflara yardıma hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiriz.”