Avrasya Ekonomik Birliği anlaşması Mayıs’ta imzalanacak

Rusya'nın Avrupa Birliği'ne benzer bir yapılanma ile oluşturmaya çalıştığı Avrasya Ekonomik Birliği'nde imzalar Mayıs sonuna kadar atılması planlanıyor.

Rusya’nın Avrupa Birliği’ne benzer bir yapılanma ile oluşturmaya çalıştığı Avrasya Ekonomik Birliği’nde imzalar Mayıs sonuna kadar atılması planlanıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşmesinde açıklamada bulunan Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov, “Bu yıl çok önemli. Çünkü biz Avrasya Ekonomik Birliği ile ilgili anlaşmayı imzalamaya hazırlanıyoruz. Bu ay sonunda Minsk’te önemli bir toplantı olacak.” dedi.

Astana’da Rusya, Kazakistan ve Belarus’un dahil olduğu üçlü bir zirveyi Mayıs sonunda yapılmasını planladıklarını ifade eden İdrisov, “Böylece yeni resmi yapı tamamlanır. Bu ülkelerimiz arasında ilişkilerde yeni perspektifler kazandıracak…” değerlendirmesinde bulundu.

Avrasya Ekonomik Birliği’nin Gümrük Birliği oluşturan üç ülkenin yanı sıra yeni üyelerin de dahil olması planlanıyor. Kırgızistan ve Ermenistan önce Gümrük Birliği sonrasında da Avrasya Ekonomik Birliği’nde yer almak istiyor.

BDT ülkeleri içindeki toplam ticaretin yüzde 85’ini Gümrük Birliği ülkeleri gerçekleştiriyor. Türkiye başta olmak üzere İsrail ve bir kısım Avrupa ülkelerinin de Rusya Gümrük Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamak için çalışmaları sürüyor.