Avrupa basını Hakkari’de de protesto edildi

Hakkari KESK'e bağlı Diyanet Vakfı ve Emekçileri Sendikası Genel Sektereliği (DİVES), Avrupa basınında yer alan Hz. Muhammet'e (SAV) ilişkin karikatürün yayınlanmasını bir basın açıklamasıyla protesto etti.

Hakkari KESK’e bağlı Diyanet Vakfı ve Emekçileri Sendikası Genel Sektereliği, Avrupa basınında yer alan Hz. Muhammet’e (SAV) ilişlik karükatürün yayınlanmasını bir basın açıklamasıyla protesto etti. Genel olarak Diyanet çalışanlarının katıldığı basın açıklamasını DİVES Hakkari Genel Sekreteri İmam Hatip Lokman Özdemir yaptı. Basın açıklamasında, “İnsanların dinine, diline, kültürüne, ve değerlerine saygı gösterilmesi gerekirken, inançlara saldırılar gerçekleştirliyor. İnançlara saldırlar, mevcut durumu terörize etmek elçilikleri yakmak, anlaşılmaz ve kapitalist anlayıştan başka bir şey değildir. Bunu ABD ve Avrupa’nın bölgeye müdahale etmeye çalışmasının bir parçası olarak görüyoruz.” diyerek olayın ABD ve Avrupa’nın suçu olduğunu savundu.

İslam dininde herkesin kendi dinini serbestçe yaşama hakkına sahip olduğunu, ancak kimsenin başkasının dinine müdahale hakkına sahip olmadığını söyleyen Özdemir, başta ana dil özgürlüğü, din özgürlüğü örgütlenme özgürlüğü, basın özgürlüğü ve bunun gibi özgürlüklerin demokratik toplumların olmazsa olmaz niteliğinde unsuru olduğunu vurguladı. Özdemir, bütün dinlerin, dillerin ve kültürlerin bir arada bulunmasının bir zenginlik olduğunu ifade ederek, bir toplumda değişik kültür ve dinlerdeki insanlların olmasının doğal olduğunu, toplumda başka din ve dil olmasının diğer din ve dillerin tehdidi olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.