Avrupa basınından idama kınama

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamı Avrupa basınında ilk sayfalarda yer aldı. Avrupa basını genel olarak idamı kınayarak, idamın Irak'ın karşı karşıya olduğu hiçbir sorunu çözemeyeceğini yazdı.

Observer gazetesi ise İngiltere Başbakanı Tony Blair’in ABD Başkanı George Bush’u Irak’ta şiddette son vermek amacıyla Suriye ve İran’ın yardımını alma konusundaki çekincesinden vazgeçmeye ikna edebileceğini yazdı.

İspanya’nın El Pais gazetesinin haberinde, “Irak’ın sadece ihtiyacı olduğu soyluluğu gösterme fırsatını değil, aynı zamanda Saddam’ı insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle yargılama olasılığını da kaçırmış olduğu” belirtildi.

Alman Bild am Sonntag gazetesi, “Saddam’ın ölümünün hiçbir sorunu çözemeyeceğini” yazdı.

Fransız Le Journal Du Dimanche gazetesi ise ilk sayfada verdiği haberde “Ya sonra? Saddam Hüseyin’in idamı Irak’ta hiçbir şey değiştirmiyor” ifadesini kullandı.

Birçok İtalyan gazetesi, Saddam Hüseyin’in kameralar önünde idam edilmesini “barbarca bir gösteri” olarak nitelendirdi.

Il Sole 24 Ore gazetesi, “Bu, yeni Irak’ın başlangıcı değil” diye yazdı.

La Stampa de Turin gazetesiyse Saddam Hüseyin’in ölümünün “haklı bulanabilir” olduğunu belirterek, “Irak’ta her gün akan kan gölünde Saddam’ın ölümü, Irak için olası bir umut için haklı tek ölüm” ifadesini kullandı.

Romanya’nın Evenimentul Zilei gazetesi Saddam’ın idamını 25 Aralık 1989’da kurşuna dizilerek öldürülen eski diktatörü Nikolay Çavuşesku’ya benzetti.

Irak’ın başka bir seçeneğinin olmadığını yazan Hırvatistan’ın Juüarnji List gazetesi, Saddam Hüseyin’in 20. yüzyılın en büyük cinayetlerinin sorumlularından biri olduğunu belirtti.
Gazete, Saddam rejiminin devrilmesinden sonra çıkan olayların, Bush yönetiminin başarısızlığını da gösterdiğini ve Irak’ın dünyanın en trajik ve en tehlikeli yeri haline geldiğini yazdı.

Yunan Kathimerini gazetesi, Saddam’ın idamının yayımlanmasının “barbarca ve aşağılayıcı” olduğunu belirterek, “Körfez’de iç ve genel bir savaş tehlikesi” başlığını kullandı.

Ethos gazetesiyse “Irak’a kurşun, ABD, iç savaşa körükle gidiyor” ifadesini kullandı.

Eleftherotypia gazetesi idamın “diktatörü şehit yaptığını” yazdı.