Avrupa Birliği ‘mavi kart’ uygulaması başlatıyor

ABD'nin uyguladığı yeşil kart sisteminin bir benzerini Avrupa Birliği ‘mavi kart’ adıyla uygulamaya sokacak.

AB, çok kalifiye işgücüne olan ihtiyacı karşılamak amacıyla Avrupa’nın dışındaki işçilerin Birlik çapında istihdamını mümkün kılan bir sistem uygulamaya hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonu’nun İçişleri’nden Sorumlu Üyesi Franco Frattini, AB üyesi 27 ülkede geçerli olacak bir “mavi kart” çıkaracağını söyledi. Frattini, EUObserver ile yaptığı söyleşide AB’nin, doktor, mühendis ve araştırmacılar gibi çok kalifiye işgücüne ihtiyacını karşılamak üzere Avrupalı olmayan kişilere AB üyesi ülkelerde çalışma olanağını sağlayabilmek için bu uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

Eylül ayında resmen önerileceği belirtilen “mavi kart” sisteminin, Avrupa’yı ABD, Kanada veya Avustralya’dan daha çekici hale getireceğini umduğunu belirten Frattini, bazı koşullarda AB’de dolaşım olasılığının sağlanmasını önereceğini de söyledi. EUObserver’in verdiği örneğine göre, Belçika’da bir hastanede çalışan Hintli bir doktorun iki yıllık bir aradan sonra yasal bir iş bulması halinde başka bir AB ülkesine taşınabilecek. Bir yılın ardından da diğer bir AB devletine çalışma olanağına da sahip olacak.