Avrupa Birliği ona karşı resmen savaş açtı

Avrupa Birliği, üye ülkelerine resmen tebliğde bulundu ve çağrılarını sıraladı.

Avrupa Birliği, poşet kullanımının yüzde 80 azaltılması için üye ülkelerden tedbir almalarını talep etti. Poşet kullanımının yasaklanması ya da kullanıma vergi getirilmesi, Brüksel’in talepleri arasında.

Avrupa Birliği, doğada yok olması yüzlerce yıl alan poşet kullanımını azaltmak için harekete geçti. AB Komisyonu’nun hedefi, her yıl 710 bin tonu çöp haline gelen poşet kullanımını yüzde 80 oranında azaltmak. Türkiye’de de yoğun olarak kullanılan poşetlerin çevre için büyük tehdit olduğuna, birkaç dakikalığına kullanılan plastik torbaların yüzlerce yıl kirliliğe yol açtığına dikkat çekildi.

AB araştırma sonuçlarına göre her Avrupa vatandaşı, yılda yaklaşık 200 poşet kullanıyor ve bu poşetlerin yüzde 89’u sadece bir defa kullanıldıktan sonra atılıyor. AB, her üye ülkenin kendine hedef seçerek poşet kullanımını tedricen azaltmak için bir dizi tedbir alınmasını talep ediyor. Brüksel’in talepleri arasında poşetlerin ya yasaklanması ya da kullanımına vergi getirilmesi var. 28 AB üyesinden sadece 12’si şimdiye kadar poşet kullanımının azaltılması için harekete geçti. Poşet kullanımını vergilendiren İrlanda, büyük bir başarı kaydederek kullanımı yüzde 95 oranında azalttı.

Yılda kişi başına sadece 4 poşet kullanan Finlandiya ve Danimarkalılar, AB’nin en iyi örneklerini teşkil ederken, Polonyalılar, Portekizliler ve Slovaklar kuzey komşularının yüz katı poşeti çöpe atıyor. Bu ülke vatandaşlarının her yıl kişi başına 466 poşet kullandığı tahmin ediliyor. AB Komisyonu’nun çevreden sorumlu Komiseri Janez Potocnik’in teklifi, üye ülkelerin poşet kullanımını iki yıl içerisinde yüzde 80 oranında azaltmasını öngörüyor ancak bu tedbirlerin nasıl alınacağını üyelere bırakıyor. Çevreci örgütler ise Komisyon’un poşetle mücadele stratejisini üye ülkelere bırakmasını eleştiriyor.