Avrupa Birliği yasal süreç başlattı

Avrupa Birliği, Çin'e karşı Dünya Ticaret Örgütü içinde yasal süreç başlattığını duyurdu.

Avrupa Birliği, Çin’in Litvanya’ya uyguladığı kısıtlamaların ardından Dünya Ticaret Örgütü içinde yasal süreç başlattığını duyurdu.

AB tarafından yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin Baltık ülkeleriyle olan ilişkisinin AB’nin ihracatını etkilediği ve Litvanya’ya yönelik ayrımcı ekonomik kısıtlamalar uyguladığı gerekçesiyle Dünya Ticaret Örgütü yapısı içinde dava açıldığı bildirildi.

Avrupa Komisyonu, Çin’in Litvanya’ya uyguladığı kısıtlamalara dair kanıtlar olduğunu belirterek, Çin’in Litvanya mallarını gümrükten geçirmeyi reddetmesi, Litvanya’dan gelen ithalat başvurularını reddetmesi ve diğer AB ülkeleri dışında faaliyet gösteren Avrupalı şirketlerden Litvanya’yı tedarik zincirlerinden çıkarmaları için baskı yaptığını açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “Bir DTÖ davası başlatmak, hafife aldığımız bir adım değil” diyerek, “Sorunu iki tarafın çözmesi için tekrarlanan başarısız girişimlerden sonra Çin ile DTÖ’nün anlaşmazlıkların çözümü için daha fazla bilgi edinebileceğimiz istişare talep etmekten başka bir yol görmüyoruz” ifadelerini kullandı.