Avrupa Birliği’nden göçmen krizi için açıklama

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Von der Leyen, göçmen krizi hakkında açıklama yaptı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Belarus’ta yaşanan göçmen krizi hakkında açıklama yaptı.

Von der Leyen, Belarus’un AB’yi istikrarsızlaştırmaya çalıştığını savundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada, Belarus-Polonya sınırındaki göçmenlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sınırda yaşananların bir “göçmen krizi olmadığını” söyleyen von der Leyen, “Bu otoriter bir rejimin demokratik komşularını istikrarsızlaştırma girişimidir” dedi. AB’nin bir bütün olarak bir meydan okuma ile karşı karşıya olduğunu belirten AB Komisyonu Başkanı, AB’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve İngiltere ile Belarus yönetimine karşı olası yeni yaptırımlar hakkında görüşmeler yürüttüğünü ifade etti.

KOMİSYON’DAN YENİ YASAL DÜZENLEME

AB Komisyonu’nun göçten sorumlu üyesi Margaritis Schinas ise Komisyon’un, “bilerek veya bilmeyerek insan ticaretine ve insan kaçakçılığına dahil olan ya da bunu kolaylaştıran ulaşım şirketlerine karşı önlem alma imkanı verecek” yeni bir yasal çerçevenin hazırlığını yaptığını belirtti. Schinas, söz konusu şirketler için AB içinde faaliyet yasağına kadar varabilecek önlemler üzerinde durulduğunu söyledi.