‘Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı var’

Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu belirterek, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Toplantıda EBSO Başkanı Tamer Taşkın, Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolar olduğunu belirterek Çek iş adamlarıyla işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Taşkın, İzmir’in Türkiye’nin ihracatının yüzde 20’sine sahip olduğunu kaydederek önemini anlattı. Cumhurbaşkanı Klaus ise Türkiye’nin son yıllardaki gelişimini Çek Cumhuriyeti’nin komünizmden sonraki gelişmesine benzetti. Klaus, “40 yıllık komünizmden sonra Çek Cumhuriyeti hızla gelişerek refahı arttı. Türkiye de son yıllardaki gelişiminden sonra standart ekonomik seviyeye ulaşmıştır. Türkiye güçlü ve önemli bir ülkedir. AB’nin size kesinlikle ihtiyacı var.” dedi.

AB uyum yasaları çerçevesinde kendi mevzuatlarında da devamlı değişiklikler yaptığının altını çizen Klaus, kanunları AB istiyor diye değil, kendileri için yaptıklarını vurguladı. AB müktesebatına uyum sürecinde çekilen sıkıntıları bürokratların savaşına benzeten Klaus, “Uyum süreci bürokratların mücadelesi ve savaş halidir. Politikacılar binlerce sayfayı okumaz. Bu mücadeleyi küçümsememek gerekiyor bazen küçük bir ayrıntı sürprizle karşılaşmanıza neden olabilir. Türkiye iyi hazırlanması gerekiyor. Şu an AB Türkiye’yi almaya hazır değil ama Türkiye de ev ödevini tamamlamadı.” şeklinde konuştu.

AB sürecinin aynı zamanda çok sıkıcı olduğunu da vurgulayan Çek Cumhurbaşkanı, 2005 yılı itibarıyla 22 bin kanunun değişmesi gerektiğini, son sekiz yılda 12 bin kanun çıktığını ve giderek arttığını söyledi. Karşılıklı ticaret hacmini geliştirmek arzusunda olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Klaus, bu konuda ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti.

Misafir heyette ulaşım hizmetleri, römork imalatı, kimya ürünleri, petrol rafinerisi, gaz işleme tesisi, çevre projeleri, madencilik, boru hattı sistemleri, bankacılık, enerji, inşaat ve mühendislik alanlarında Çek Cumhuriyeti’nin önde gelen firmalarının üst düzey yetkilileri de hazır bulundu. Daha sonra EBSO Meclis Başkanı Ender Yorgancılar tarafından Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’a ziyaret anısına bir plaket verildi.