Avrupa’da staj gören öğrenciler yurda döndü

Şanlıurfa Birecik Ayşe-Faruk Pınarbaşı Ticaret Meslek Lisesi (TML) koordinatörlüğünde hazırlanan 'Rekabet Gücünün ve İstihdam Olanaklarının Artırılması İçin Avrupa'da Staj' adlı Avrupa Birliği projesinin yurt dışı hareketlilik faaliyetinin Macaristan ayağına katılan 21 öğrenci ile 5 öğretmen yurda döndü.

Şanlıurfa Birecik Ayşe-Faruk Pınarbaşı Ticaret Meslek Lisesi (TML) koordinatörlüğünde hazırlanan ‘Rekabet Gücünün ve İstihdam Olanaklarının Artırılması İçin Avrupa’da Staj’ adlı Avrupa Birliği projesinin yurt dışı hareketlilik faaliyetinin Macaristan ayağına katılan 21 öğrenci ile 5 öğretmen yurda döndü.

Proje ortaklarından Akdağmadeni TML, Yeşilevler TML ile Tortum Çok Programlı Lisesi’nin katıldığı ve 27.10.2013-16.11.2013 tarihleri arasında 3 hafta süren yurt dışı hareketlilik faaliyeti Macaristan’ın başkenti Budapeşte şehrinde gerçekleştirildi. Proje faaliyetleri kapsamında katılımcılar bilgisayarlı muhasebe alanında eğitim ve staj faaliyetine katıldı.

Hareketlilik faaliyeti süresince eğitim ve staj faaliyetinin yanı sıra meslek lisesine, mesleki eğitim merkezine, sanayi ve ticaret odasına, İŞKUR’a ve sektörde faaliyet gösteren işletmelere teknik geziler düzenlendi. Katılımcılar ayrıca, Avusturya-Viyana, Çek Cumhuriyeti-Prag ve Slovakya-Bratislava gibi şehirlere düzenlenen kültürel gezilere katıldı. Proje kapsamında, ülkenin farklı bölgelerinde ve farklı şehirlerinde faaliyet gösteren 3 okulun katıldığı hareketlilik faaliyeti sonucu 21 öğrenci bilgisayarlı muhasebe alanında mesleki bilgi ve deneyimlerini artırdı. Öğrenciler, okullarında almış oldukları mesleki eğitimlerini, Avrupa düzeyinde yapılan uygulamalarla karşılaştırma ve geliştirme imkânına sahip oldular.

Proje faaliyetlerinin başarı ile yürütülmesi sonucunda KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlanacağı, ayrıca katılımcı olarak yer alan öğrenciler, Macaristan’da gerçekleştirilen faaliyetler sonucu kazandıkları bilgi, beceri ve deneyimler sonunda almaya hak kazandıkları sertifikalar sayesinde mezun oldukları zaman istihdam edilme konusunda önemli avantajlara sahip olacakları düşünülüyor.