Avrupa Komisyonu’ndan Meclis’e Şemdinli sorusu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Aday Ülkeler Direktörü Pierre Mirel, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyeleriyle yaptığı özel görüşmede Şemdinli olaylarını sordu.

Olayları basından takip ettiğini belirten Mirel’in, “Kafam karışık. Şemdinli’de ne oldu, bir türlü çözemedim.” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin Avrupa Komisyonu ile geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda Türkiye’nin insan hakları konusunda gerçekleştirdiği reformlar masaya yatırıldı. İnsan Hakları Alt Komisyonu’ndaki ‘Türkiye özel’ gündemli toplantıda, Türkiye’deki reformlar ele alındı. Alt Komisyon raporunda, Türkiye’de son yıllarda insan hakları alanında önemli gelişmeler kaydedildiği; ancak 2005 yılından itibaren bir durgunluk dönemine girildiği ifadesi yer aldı. Türkiye’deki gelişmeleri anlatan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Elkatmış, AB’ye üyelik yolunda insan hakları ve demokrasi alanında büyük adımlar atıldığını ve Batılı gözlemcilerin ifadesiyle ‘sessiz bir devrim’ gerçekleştirildiğini anlattı. Toplantıya TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Manisa Milletvekili Hakan Taşçı, Hatay Milletvekili Mehmet Soydan ve CHP Muş Milletvekili Şerif Ertuğrul katıldı.