Avrupa maliye bakanları küreselleşmeyi görüşerecek

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanları, Birlik içinde korumacılık ön plana çıkarken küreselleşmeyi görüşecek.

Başkanlar, bakanlara hızla küreselleşen dünyada Avrupa’nın nasıl hala çekici bir yer olabileceğine yönelik düşüncelerini anlatacak. Ancak bu çaba ile birlikte, Avrupa küreselleşen dünyada Asya’nın ön plana çıkmaya başladığı bir noktada korumacı siyaset ile karşı karşıya bulunuyor. Fransa, İtalyan enerji şirketinin Fransız enerji şirketini almasına engel olmasının yanı sıra iki Fransız şirketini birleştirmeye çalışıyordu. Paris’in bu adımı AB içinde rahatsızlık uyandırırken Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso tepkisini göstermişti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet de küresel değişimlere karşı korumacı siyasetin büyümeye zarar verebileceği uyarısında bulunmuştu. Trichet, “Korumacı siyaset aklımızda bulunması gereken zararlı bir politika. Küresel düzeyde de yüzleşmemiz gereken bir fenomen.” demişti.

Küreselleşmeyi görüşecek bakanlar daha sonra 13 Asya ülkesi ile görüşecek. Bu görüşmede artan petrol fiyatlarının ana konu olması bekleniyor.