Avrupa Parlamantosu ilk kez KKTC’ye geliyor

Avrupa Parlamentosu Yüksek Seviyede Temas Grubu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde görüşmelerde ve incelemelerde bulunmak üzere bu akşam adaya geliyor.

KKTC ile ilişkilerin geliştirilmesi için Avrupa Parlamentosu tarafından geçen ay kurulan “Yüksek Seviyede Temas Grubu,” gelecek 6 ayda yapılacak faaliyetlerle ilgili konuları görüşmek üzere Ocak ortalarında Strasbourg’da ilk toplantısını yapmıştı. Fransız sağcı parlamenter Françoise Grossetete, Avrupa Parlamentosu’ndaki bütün siyasi eğilimlerin temsilcilerinin bulunduğu temas grubunun koordinatörü olarak görev yapıyor.

KKTC ile ilişkilerin güçlendirilmesi ve diyalogun artırılması için çalışacak grup, temasları sırasında KKTC devlet-hükümet yetkilileri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle görüşmelerde bulunacak, Girne bölgesinde BM Kalkınma Programı (UNDP) ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projeleri yerinde inceleyecek.

HAZİRAN VEYA TEMMUZ’DA İKİNCİ ZİYARET

Haziran veya Temmuz ayında KKTC’ye ikinci ziyaretini gerçekleştirmeyi planlayan AP Yüksek Seviyede Temas Grubu, bunun ardından hazırlayacağı raporu Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’ne sunacak.

AP üyesi 8 parlamenterden oluşan grubun, KKTC’ye ilk ziyareti sırasında, Annan Planı’nın Rumlar tarafından reddedilmesinden sonra Avrupa Birliği Konseyi tarafından kabul edilen ve KKTC’ye yönelik ekonomik izolasyonun kaldırılmasını öngören kararların nasıl etkili bir biçimde yürürlüğe gireceği konusuna bakması bekleniyor.

Grubun Türk asıllı Alman üyesi Cem Özdemir, grubun oluşturulmasının ardından basına yaptığı açıklamada, “Grubun kurulması olumlu bir gelişme. Avrupa Parlamentosu, ilk defa Kıbrıslı Türk yöneticileri ve siyasileri muhatap alacak. Grup içindeki görüş ayrılıklarımızı yenip olumlu bir rapor hazırlamak için çalışacağız” demişti.

GRUBUN KKTC PROGRAMI YOĞUN

Fransız sağcı parlamenter Françoise Grossetete (Koordinatör) başkanlığında Mechtild Rothe (Koordinatör Yardımcısı), Karin Resetarits, Cem Özdemir, Francis Wurtz, Yorgos Karatzaferis, Sean O Neachtain ve Ryszard Czarnecki’den oluşan AP Yüksek Seviyede Temas Grubu, yarın devlet ve hükümet yetkilileri ve sivil toplum örgütü yetkilileriyle yoğun görüşmelerde bulunacak.

Rum basını ise, ziyarette anlaşmazlık içerisinde bulunduğu için Avrupa Yunan Milletvekili Karacaferis’in grupta yer almayacağını iddia etti.

Grubun temasları sırasında basına açıklama yapmayacağı, 7 Mart Salı günü ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de saat 10.00’da basın toplantısı düzenleyeceği kaydedildi. Grup üyeleri, basın toplantısının ardından BM kontrolündeki ara bölgede incelemelerde de bulunacak.

AP Yüksek Seviyede Temas Grubu, geçirdiği by-pass ameliyatı nedeniyle İstanbul’da bulunan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat yerine Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu tarafından Cumhurbaşkanlığı’nda kabul edilecek. Yarın saat 12.00’de basına kapalı gerçekleşecek görüşmede Ekenoğlu’na Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev eşlik edecek.

Ekenoğlu ile görüşmelerinin ardından öğle yemeğinde Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk ile sosyal bir görüşme yapacak olan grup üyeleri, daha sonra Başbakan Ferdi Sabit Soyer tarafından kabul edilecek. Heyetin programında, Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş’la görüşme de bulunuyor. Ancak Denktaş, dün DP Mağusa İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AP grubuyla görüşmeyeceğini açıklamıştı.

Heyet, ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile BDH Genel Başkanı Mustafa Akıncı ile de ayrı ayrı görüşecek.

Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre grubun Başbakan Ferdi Sabit Soyer, ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve BDH Genel Başkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştireceği görüşmeler Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’nde yer alacak.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer tarafından saat 15.15’de kabul edilecek olan AP grubu, 17.45’te UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, 19.00’da da BDH Genel Başkanı Mustafa Akıncı ile bir araya gelecek. Bu görüşmelerin tümünün de süresi 1 saat olarak planlandı.

GİRNE’DEKİ PROJELERİ İNCELEYECEKLER

AP Yüksek Seviyede Temas Grubu, 7 Mart Salı günü ise 12.30-15.00 saatleri arasında KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden bir grup milletvekili ile Bellapais’de öğle yemeğinde sosyal bir görüşme yapacak. Görüşme basına kapalı olacak. Grup üyeleri, aynı gün Girne bölgesinde BM Kalkınma Programı (UNDP) ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projeleri yerinde inceleyecek.

STÖ İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Fransız sağcı parlamenter Françoise Grossetete başkanlığındaki AP Yüksek Seviyede Temas Grubu, bu arada 7 Mart Salı günü düzenleyeceği basın toplantısı öncesinde sabah saat 08.30’da ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de aralarında sendikalar, kadın, gençlik ve öğrenci örgütlerinin bulunduğu Kıbrıs Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle kahvaltılı yuvarlak masa toplantısı yapacak.

AP Yüksek Seviyede Temas Grubu üyeleri temaslarını tamamlamalarının ardından 7 Mart Salı akşamı ve 8 Mart Çarşamba sabahı olmak üzere iki grup halinde adadan ayrılacak.