Avrupa ‘PKK’nin eylemlerine destek veriyor’

ABD - ABD'nin Roj TV'nin kapatilmasi için Danimarka Disisleri Bakanligi'na gönderdigi gizli mektupta, Avrupa ülkelerinin PKK terörünü desteklediginin de yer aldigi ortaya çikti.

Haberde mektuba atfen, “Türkiye’nin PKK terörüne son verememesinin sebeplerinden birisi de Avrupali kaynaklarin örgüte yardimidir. PKK’nin gerçeklestirdigi birçok eylemin finans, propaganda, organizasyon destegi Avrupa ile yakin baglantiya sahip. Müttefikimiz Türkiye’yi tehdit eden PKK terörüne karsi Danimarka hükümetiyle ortak çalisma yapmak istiyoruz. Türkiye’ye bu konuda destegimiz devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

ABD yönetimi, Kopenhag’a yazdigi bir mektupla Türkiye ile Danimarka arasinda diplomatik krize yol açan Roj TV konusunda, Türkiye’ye açik destek vermis ve Danimarka’dan tipki Fransa ve Ingiltere’nin yaptigi gibi Roj TV’yi kapatmasini istemisti.

Bu arada, Türkiye ve ABD’nin derhal kapatilmasini istedigi Roj TV’nin PKK ile “ekonomik baglantisinin” Danimarka yasalarina göre suç teskil etmedigi ortaya çikarken, terör televizyonunun kapatilmasinin kisa vadede çok zor oldugu kaydediliyor. Bölücü örgütün propagandasini yapan televizyonun, sadece “terör örgütüne destek” suçuyla cezalandirilabilecegine, bu cezanin da ‘kapatma’ olmayacagina dikkat çekiliyor. Gözlemciler, Türkiye’nin sikayetini inceleyen Danimarka Radyo Televizyon Kurulu’nun kapatma karari vermedigine dikkat çekerek, bu kararin ‘emsal’ teskil ettigini, dolayisiyla sorusturma sonrasi verilecek cezanin ‘kapatma’ olamayacagini kaydediyor. Bu noktada, Ankara ile Washington’in baskisina ragmen Danimarka hükümetinin kapatma konusunda yeterli siyasi iradeyi göstermedigine de dikkat çekiliyor. Terör propagandasi yapan televizyona para cezasi verilmesi daha muhtemel görünüyor. Danimarka ceza yasasina göre, yasakli bir terör örgütünden para almanin “suç teskil etmedigi” ortaya çikarken, ABD ve AB’nin terör listesinde bulunan birçok örgütün ülkedeki “insani faaliyetlerinin” yasak olmadigina atifta bulunan basin, Amerikan yönetiminden gelen “Terör destekçisi Roj TV’yi kapat” uyarisindan sonra konuya daha fazla agirlik veriyor. Roj TV sorusturmasini yürüten Kopenhag emniyetinden Michael Jörgensen, “Terör örgütünden para almak suç teskil etmiyor. Ancak verilen bu para ‘karsiliginda’ herhangi yasadisi bir beklenti olursa o zaman suç teskil ediyor.” dedi. Kopenhag Üniversitesi’nden ceza yasasi uzmani Prof. Vagn Greve ise terör yasasinda bir boslugun olmadigini savunarak, “Yasaya göre (terör örgütünden) parayi alan organizasyon, kanun disi bir hedefe yönelik islem yaparsa ceza söz konusu olur.” ifadelerini kullandi. Greve, Roj TV olayiyla ilgili olarak, “Bunun gibi bir davada söz konusu televizyonun terörü ön plana çikardigina hükmetmek zor olabilir.” dedi.

Danimarka’da ilk haraç yayini

Öte yandan Danimarka televizyonlarinda ilk defa PKK’nin haraç topladigina yönelik bir haber yapildi. Ilk defa bir Türk, televizyon ekranlarina çikarak PKK’nin kendisinden haraç istedigini anlatti. “TV Danimarka”daki “Günlük Rapor” programinda konusan Haci Osman Pekerman, örgütten izinsiz Ibrahim Tatlises konseri düzenledigi için iki kisinin kendisinden 5 bin Euro haraç istedigini söyledi. Pekerman, istenilen haraci vermediginden dolayi saldiriya ugradigini, evine ve ticari taksisine zarar verildigini ifade etti. Polisten PKK derneklerine baskin yapmasini isteyen Pekerman, “PKK’lilar, Danimarka’da ortaligi bos buldu. Polisten korkmuyorlar. Çünkü Danimarka makamlari tüm sikayetlere ragmen PKK’lilara karsi girisimde bulunmuyor.” dedi. Programa katilan emniyet asayis sube müdürü Per Larsen, iddialari önce kabul etmedi. Pekerman’in “Bunu belgelerim.” sözünden sonra Larsen, “Önümüzde ciddi bir olay var. Bugüne kadar haraç konusunda duyumlar aldik; ama ilk kez bir Türk ortaya çikarak korkusuzca haraç olayini belgeleyecegini söylüyor. Hemen gerekli girisimde bulunup, Pekerman’in çevresinden edinecegimiz yeni bilgilerle haraççilar ve faaliyet gösterdikleri derneklerin üzerine gidecegiz.” dedi.