Avrupa Şampiyonası’nda hakem hataları tepki çekiyor

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleştirilen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda hakem hataları, birçok ülke tarafından tepkiyle karşılanırken, özellikle Azeri ve Türk sporcuların karşılaşmalarında yaşananlar, dikkatlerden kaçmadı.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirilen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda hakem hataları, birçok ülke tarafından tepkiyle karşılanırken, özellikle Azeri ve Türk sporcuların karşılaşmalarında yaşananlar, dikkatlerden kaçmadı.

FILA delegesi olan ve bu şampiyonanın hakem atamalarından sorumlu olan Finlandiyalı ve Polonyalı görevlilerin yaptıkları atamalar, ülkeleri çileden çıkardı. Eleme karşılaşmalarının hakem atamalarından sorumlu Finlandiyalı yönetici Karri Toivola ve final karşılaşmalarının hakem atamalarından sorumlu Polonyalı Gregory Brudzinski’nin yaptıkları atamalar ülkeleri çileden çıkardı.

Şampiyonanın ikinci günü Rusya Güreş Federasyonu Başkanı Mikhail Mamiashvili’nin hakem atama komitesine göstermiş olduğu tepkinin ardından bir anda işlerin değiştiği görüldü. Şampiyonada bu olayın ardından maçlara çıkan her hakeme tepki gösterildi. Müsabakaları izleyen otoriteler ise yanlı tutumların özellikle bazı sporcuların korunmasının gözlerden kaçmadığını söylediler.

Rus sporcuların karşılaşmalarında gösterilen toleranslar dün yapılan Rus ve Bulgar sporcuların karşılaşmasından sonra olanlar, ‘hakemler yanlı karar mı veriyor’ sorusunu akla getirdi.

FILA hakemler açısından şampiyonanın aynı zamanda klasman yükselecekleri ya da düşecekleri için sınav niteliği taşıması, gözleri hakemlerin performansına çevirmişti. Organizasyonda hakemlerin mücadelelerde verdikleri karaların birçok ülke milli takımı yetkilileri tarafından ‘skandal’ olarak nitelendirildi.

Özellikle Azeri ve Türk sporcuların karşılaşmalarında yapılan hatalar iki ülke milli takım yetkililerini çileden çıkardı. Milli takım temsilcileri, FILA’da görevli kendi milletindeki yetkililere tepki gösterdi.