Avrupa Türk Demokratlar Birligi Hollanda’da ataga geçti

AMSTERDAM - Kisa adi UETD olan Avrupa Türk Demokratlar Birligi Hollanda'nin baskenti Amsterdam'da gerçeklestirdikleri toplanti ile ataga geçti.

Güngör, amaçlarinin bu olusum ile Avrupa’daki insanlarin yasadiklari ülkelerde siyaset, ekonomi ve diger sosyal alanlarda etkin katilimini tesvik etmeyi ve özellikle Avrupa Birligi- Türkiye Entegrasyonu sürecinde etkinlikler gerçeklestirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

HOLLANDA’DAKI YABANCI IMAJI DÜZELECEK

Hollanda’da is, siyaset, medya ve egitim dünyasindan kisilerin bulundugu Hollanda Avrupa Türk Demokratlar Birligi’ne oybirligi ile baskan seçilen Veyis Güngör, yaptigi açiklamada sunlari söyledi: ”Hollanda’da göç tarihimizin 40’inci yilini geride biraktigimiz bir zaman diliminde, gerek içinde yasadigimiz ülkenin sartlari, gerek Türkiye-AB iliskilerinden kaynaklanan tarihi olgu Hollandali Türkleri yeni bir örgütlenme modeliyle basbasa birakmistir. Hollanda’da, özellikle son yillarda (11 Eylül olaylari, politikaci Pim Fortuijn ve film yapimcisi The van Gogh’un öldürülmesi) bizim de içinde yer aldigimiz basta Müslümanlar olmak üzere azinliklara yönelik psikolojik baski ve zaman zaman fiziki saldirilarla gergin bir ortam olusturulmustur. Bu gerginlikten en çok rahatsiz olanlar elbette sorumluluk tasiyan bireyler ve her iki toplumla içli disli olanlardir. Bir çok birey neler yapabiliriz sorusuna cevap aramaktadir. Diger taraftan, Hollanda’da yasamakta olan Türk kökenliler hiç de vazgeçemeyecekleri tarihi bir olguyla karsi karsiyalar. Isteseler de istemeseler de Türkiye-Avrupa Birligi entegrasyon sürecinde rol alacaklardir. Özellikle 3 Ekim hem Türkiye hem Avrupali Türkler için yeni dönemin baslangicini olusturmaktadir.

Yukaridaki gelismelerden de hareketle Hollanda’daki insanimizin yasadiklari ülkelerde siyaset, ekonomi, sosyal alanlarda etkin katilimina katkida bulunmak ve tesvik etmek, özellikle Avrupa Birligi-Türkiye entegrasyonu sürecinde etkinlikler gerçeklestirmek amaciyla Avrupa Türk Demokratlar Birligi kurulmustur. Kisa adi UETD olan Avrupa Türk Demokratlar Birligi Genel Merkezi geçtigimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Basbakani sayin Recep Tayyip Erdogan’nin da katilimiyla Köln’de hizmete girmistir. UETD, Almanya basta olmak üzere Avrupa’nin farkli ülkelerinde ayni amaçlar dogrultusunda örgütlenme sürecindedirler. Çok kisa bir süre önce kurulan Avrupa Türk Demokratlar Birligi Hollanda örgütü isadami, akademisyen, gazeteci, hukukçu ve farkli meslek dallarindan olusan 50 kisi tarafindan kurulmus ve gönüllülük esasli bir sivil toplum kurulusudur.

TÜRK TOPLUMUNA ETKIN HIZMET EDECEK

Hollanda’da olusan UETD hiç süphesiz Hollanda’daki Türk toplumuna hizmetler götürecektir. Ana hedef kitlemizin basinda Hollanda’daki insanlarimiz gelmektedir. Küçük entegrasyon sürecinin hizlandirilmasi, bireyler ve gruplar arasi fark gözetmeksizin diyalog saglanmasina katkida bulunulacaktir. Etkinliklerin gerçeklestirilmesinde seçilecek metod içinde yasadigimiz ülkedeki sivil toplum örgütlerinin (NGO) yillardir uyguladiklari yol olacaktir. UETD’nin önemle üzerinde duracagi, harekete geçirecegi ve yönlendirecegi bir kitle de hiç süphesiz yeni olusmakta olan “Hollanda Türk Orta Sinifi” olacaktir. Bu sinif; girisimcisi, siyasetçisi, yazari, hukukçusu, sanatçisi, akademisyeni ve ögrencisiyle Hollanda’daki insanimizn farkli alanlardaki katilimina öncü ve örnek olacaklardir. Bizi biz yapan degerleri unutmadan ve yasatarak sorumluluk almak, katilimci olmak, sistemi anlamak ve güncel sorunlar hakkinda fikir yürütmek hatta çözümler üretmek vazgeçemiyecegimiz misyonumuzdur. Söz konusu sürecin, yani entegrasyon sürecinin iyi isleyebilmesi için bir çok etkinlik, alaninda uzman, deneyimi olan kurumlarla gerçeklestirilecektir. Hollanda’da entegrasyon sürecinin olumlu yürümesi Türkiye – AB entegrasyon sürecini de dogrudan etkileyecektir.

BIRLIK AB TÜRKIYE ARASINDA KÖPRÜ VAZIFESI GÖRECEK

Diger tarafatan UETD, Türkiye-AB iliskilerinin ‘sivil boyut’unu olusturacak ve diger kurumlari bu yönde mobilize edecektir. Bu sivil boyut Türkiye’nin tanitilmasi basta olmak üzere, ekonomik isbirligi, bilgi alisverisi, kültürel ve sosyal çalismalarda da daha aktif bir sekilde ortaya çikacaktir. Zira UETD’yi olusturan zihniyet içinde bulunduklari ülkelerdeki refah, saglik hizmetleri, özgürlük ve kalkinmisligin basta kendi ülkeleri Türkiye olmak üzere akraba topluluklarda da var olmasini arzu etmekteler. Bu alanda da AB düzeyinde ve uluslararasi etkinlikler yapan Hollanda sivil toplum örgütleriyle (NGO’larla) isbirligi yapilarak tecrübe ve destekleri saglanacaktir. Yukaridaki misyon basta UETD mensuplari olmak üzere, bugüne kadar sivil alanda etkin olmus ve gelecekte etkin olmaya devam edecek tüm örgütlerimiz için geçerli olmalidir. UETD ve diger örgütlerimiz 3 Ekim’de Türkiye’ye yesil isik yakan ve Avrupa’da çok kültürlülügü seçenlerin kararini çok iyi degerlendirmelidirler. Kültürel irkçiligin hem Avrupa’nin hem de insanligin gelecegi için hayirli olmadigina inanan UETD mensuplari farkli alanlarda Avrupa’daki Türkler’in öncüsü olacaktir. Yillardir ideolojik çekismeler yüzünden Hollanda’daki Türk toplumunun enerjisi harcanmistir. Artik zaman ideolojik yaklasimlari bir kenara birakip sorunlarini çözme ve diyalog zamanidir. Artik içinde bulundugumuz toplumda saygin olma, bu ülkenin itibarli vatandaslari olma zamanidir. Artik kapali toplum çaginin geride kaldigi, küresellesme çaginin yasandigi günümüzde Avrupali Türkler’in Avrupa’ya entegre olarak olusturacaklari güç ile Türkiye ile Avrupa arasinda köprü olma zamanidir.

UETD – Hollanda Icra Kurulu:

Dr. Veyis Güngör, Genel Baskan

A. Suat Ari, Genel Sekreter

A. Ali Akgül, Genel Muhasip

UETD – Hollanda Yönetim Kurulu:

Suayip Özdemir (Genel Baskan Yardimcisi)

Dilek Yildiz (Genel Baskan Yardimcisi)

Kaya Koçak

Burhanettin Carlak

Savas Ünal

Saban Kumcu

Birol Ona

Yasemin Gümüs

Deniz Üçüncü

Ramazan Yurtsev

Aydeniz Soyusak

Serdar Remzi Ganioglu

Ziya Pinarbasi

Teslime Halici

Erdogan Yüce

Ahmet Demirhan

Genel Baskan Özel Danismanlari:

Aydin Bayka

Nuri Koca

Mikail Günes

Mehmet Yamaç

Ali Yavuz

UETD Hollanda Çalisma Gruplari:

Türkiye-Avrupa Birligi Iliskileri

Bilimsel Arastirmalar ve Yayinlar

Lobi, Tanitim, PR ve Örgütlenme

Fon Arastirma ve Olusturma

Ekonomi ve Is Dünyasi

Kültür, Sanat, Eglence, Festival