Avrupa yaya kalacak!

Avrupa Komisyonu, karbon gazı saçan otomobillere 'dur' dedi.

Avrupa Komisyonu’nun havayı kirleten karbon gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik yasa teklifi otomotiv sektörünü karıştırdı. Bu ay duyurulması beklenen teklifin AB kurumları tarafından kabul edilmesi durumunda, 2012 yılından itibarenAvrupa’da yüksek miktarda karbon gazı üreten spor arabalarla 4×4’ler trafikten men edilebilecek.
İngiliz Daily Telegraph gazetesindeki habere göre, Avrupa Komisyonu’nun çevreden sorumlu üyesi Stavros Dimas’ın sunacağı yasa teklifi, 2012 yılında üretilen binek araçlarının kilometre başına üreteceği karbon gazı miktarını 120 gramla sınırlıyor.
Dimas, bu yasaklamaya, Avrupalı otomobil üreticilerinin 1998’de gönüllü olarak imzaladıkları ve otomobillerin karbon emisyonunun 2008’e kadar en az yüzde 25 oranında azaltılmasını öngören anlaşmanın başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle gereksinim duyulduğunu söyledi. Dimas, anlaşmanın gelecek yıl sona ereceğine dikkat çekerek, otomobil üreticilerinin bugüne kadar otomobillerdeki karbon emisyonunu sadece yüzde 13 oranında azaltmayı başardıklarını vurguladı.

Kilometre başına 120 gram emisyon üreten Citroen C3, 2012 için öngörülen sınırlamaya uyarken, 376 gram karbon gazı yayan Range Rover V8 bu sınırı bir hayli aşıyor, 1.6 litre motor hacimli Ford Focus bile standarda uymuyor.
Otomobil üreticileri, yeni yasa teklifinin en çok Porche gibi spor araba ve Range Rover gibi dörtçeker üreticilerini zarara uğratacağına dikkat çekerek, yeni yasanın bir otomobilin üretimine 3300 sterlin (yaklaşık 9 bin 250 YTL) ek maliyet getireceğini bildiriyor.