Avrupa’da hayat normalleşiyor

İzlanda'daki yanardağın oluşturduğu kül bulutlarının dağılmaya başlamasıyla birlikte Avrupa'da hayat normale dönüyor.

İngiltere’de ise uçuş yasağı kaldırıldı ama tepkiler dinmiyor.

İngiltere ekonomisine 1.6 milyon sterline mal olan, 500 bin yolcunun havaalanlarında mahsur kalmasına neden olan ve ülkede eğitimi aksatan uçuş yasağı altı günün ardından dün gece saat 10 itibariyle tamamen kaldırıldı.

Karar Bakanlar Kurulu’na Avrupa’nın hava sahasının büyük bir kısmı açıkken İngiltere’nin uçuşlarını neden iptal ettiğiyle ilgili açıklama yapması yönündeki baskıların ardından geldi. Sivil Havacılık Dairesi’yle bir görüşme yapan Ulaştırma Bakanı Lord Adonis ve havayolu şirketleri, hava sahasının büyük bir kısmını ve tüm havaalanlarını açma kararı aldı.

Öte yandan British Airways’in CEO’su Willie Walsh, havayolu sektörünün normale dönebilmesi için “haftalar” geçmesi gerektiğini söyledi. Walsh, “İngiltere’nin hava sahasının tamamını kapsayacak bir yasağın gerekli olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Karardan memnun olduğunu söyleyen Walsh, “Geriye dönüp durumu nasıl daha iyi idare edebileceğimize karar vermek için önümüzde bolca zaman var. Bundan bir ders alabileceğimize inanıyorum” dedi.

MİLİBAND’DAN HAVAALANI ÇİLESİ GAFI

Yanardağ krizi dolayısıyla havaalanlarında mahsur kalan aileler bakanlar tarafından kaderlerine terk edilerek aç gözlü hava yolu şirketlerinin, otellerin ve bankaların insafına bırakıldı.

Dün gece uçuş yasağının kaldırılmasına ve havaalanlarının açılmasına karşılık 120 bin İngiliz’in evlerine ne zaman döneceği henüz belli değil.

Maddi sıkıntılar ve bilgi yoksunluğuyla baş etmek zorunda kalan İngilizlere, Dışişleri Bakanı David Miliband, “havayollarını masrafları karşılamaya zorlayıp zorlamamanın kendi sorumluluklarında olduğunu” söyledi. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Miliband, şirketlerden sorumluluklarını yerine getirmelerini talep etmek yerine, yolcuların “büyük İngiliz ruhuna” güvenmelerini istedi.

Miliband’in bu yorumları dün gece “liderlerin” krizi sonlandırmasını talep eden Muhafazakarlar arasında büyük öfkeye neden oldu.

HÜRRİYET.COM.TR