Avrupa’da ilk kupayı FB kazanmış

FB-GS rekabetinde sürekli tartışılan konudur Sarı Lacivertlilerin Avrupa'da başarılı olamadığı.

Fenerbahçe-Galatasaray ezeli rekabetindeki en tartışmalı konu Galatasaray’ın Avrupa’da başarılı olup Fenerbahçe’nin Edirne’den öte başarılı olamadığıdır. Türkiye arenasında Galatasaray’ı Avrupa’da fırtınalar estirdiği dönemde bile üstünlük sağlayabilen Fenerbahçe’nin bir Avrupa kupası olduğu ortaya çıktı.

Bir dönemin dünya takımı Arjantin’in Lanus ekibi (Maradona’nın da doğdu kent) Türkiye’ye Eva Peron adıyla bir kupa getirir. Beyoğlu’nda zamanın ünlü mekanı Konak otelin vitrininde günlerce sergilenen bu kupa Şampiyon Lanus’u yenen takıma verilecektir. 26 Ocak 1952’de Lanus İnönü Stadı’nda Galatasaray’ı 5-0 mağlup eder. Çok güçlü bir ekip olan Lanus’u yenibilmek için dönemin otoriteleri bir sonraki maça karma bir takımla çıkma teklifini ortaya atarlar. Bu ortamda Fenerbahçe yöneticileri Lanus’la finalde oynamayı kabul eder.

Bir gün sonra İnönü Stadı’nda kemik seslerinin geldiği bir maç oynanır. Fenerbahçe, Selahattin, Haluk, Orhan, Nedim, Kamil, Fikret, Fahir, Burhan Mehmet Ali ve Abdullah 11’iyle çıktığı maçta Lanus’u ilk yarıda oynadığı futbolla adeta perişan eder. İlk yarının skoru 3-0’dır. İkinci yarıda Arjantin ekibi Lanus’uun etkili oyunu kendine 2 gol getirir ama maçı Fenerbahçe 3-2 kazanır. Bu tarihi skorla Sarı Lacivertli takım Eva Peron Kupası’nın sahibi olur…