Avrupa’da ‘mültecilere işkence’ iddiası

Avrupa'nın merkezi kabul edilen Belçika'da hapishaneler veya mültecilerin kaldığı ve etrafı duvarla çevrili kamplarda yaşanan kötü muamelelerin ardı arkası kesilmiyor.

Fransızca yayın yapan haftalık Ciné-Télé-Revue dergisinde, Liege yakınlarında bulunan Vottem iltica kampında bulunan insanlara kötü muamele ve işkence yapıldığı görevli polis memurların ağzından yazıldı. Dört polis memuru basında geniş yankı uyandıran açıklamalarında, şizofreni gibi psikolojik rahatsızlıkları bulunan mülteciler için sağlıklı bir ortam ve gerekli tıbbi donanım yetersizliği yanı sıra bazı kaçakların çıplak olarak kapalı tutuldukları sözlerine yer verdi. Uluslararası İnsan Hakları Örgütü (Amnesty International) yetkilileri ise durumun endişe verici boyutta olduğunu dile getirirken, ruh sağlıklarını yitiren kaçakların haftalarca hücrelerde tutulduklarının tespit edildiğini ifade ediyor. Yetkililer psikolojik sorunu olan mültecilerin aylarca tek kişilik hücrelerde tutulduklarını, tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını karşılamakta güçlükler yaşadıklarını kaydedildi. Hasta olan kaçaklara yeterli seviyede sağlık hizmetleri verilmediğinin altını çizen insan hakları yetkilileri Belçika’daki Vottem mülteci kampında tüberküloz gibi hastalıklara karşı ilaç bulunmadığı, intihara meyilli hastalara onları engelleyici bir üslupla yaklaşılmadığı belirtildi.

Mülteci kamplarında var olan kötü muamelenin basına yansıması üzerine bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Patrick Dewael, Yabancılar Dairesi’nden konu ile ilgili bir soruşturma açılmasını talep ettiğini ve şayet iddia edildiği gibi kötü muamelenin tespit edilmesi halinde suçluların derhal yargı önüne çıkartılacağını duyurdu. İçişleri bakanı, Belçika’da mülteci kamplarında kapalı tutulanların şikâyetlerini bildirebilecekleri bir merkezin olduğunu ve bu merkeze sanılandan çok daha az şikayet geldiğini de sözlerine ekledi.