Avrupa’dan DTP’ye mesaj; PKK terörünü kınayın

Güneydoğu'daki olaylar sebebiyle önceki gün bir grup vekilin Türkiye'yi eleştiren mektuba imza attığı Avrupa Parlamentosu'ndan dün terör örgütü PKK'ya tepki yükseldi.

Parlamentonun Türkiye raportörü olan ve üyeliğe eleştirel yaklaşan Eurlings, “AB’nin terör örgütü olarak tanımladığı PKK’nın gerçekleştirdiği eylemleri kınamakta çekince göstermemeliyiz.” dedi. Oturumda AB Komisyonu’nun Genişleme Komiseri Olli Rehn adına söz alan Markos Kipriyanu da, Güneydoğu’daki olaylardan kaygı duyduklarını belirterek terör örgütünü kınadı. Tartışmalara AP Yeşiller Grubu’nun Türk asıllı üyesi Cem Özdemir ile Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Hollandalı Joost Lagendijk de yayınladıkları bir mektupla katıldı. Mektupta Kürtlere, “PKK’nın rehinesi olmayın.” çağrısında bulunuldu.

‘DTP, PKK terörünü kınamalı’

Strasbourg’daki Genel Kurul toplantısında AB Komisyonu ve AP siyasi grupları, PKK’nın İstanbul’da ve Güneydoğu’da gerçekleştirdiği provokatif eylemleri kınadı. Komisyon üyesi Markos Kipriyanu, PKK’nınn İstanbul ve Diyarbakır’da gerçekleştirdiği terör eylemlerini ‘kaygı verici’ olarak değerlendirirken, “Ancak, bölgedeki güvenlik güçlerinin de aşırı güç kullanmamaları gerekiyor. Biz bölge halkının şiddete ve teröre değil, istikrar ve huzura ihtiyaç duyduğunu hatırlatıyoruz.” dedi. Türk hükümetinin Kürt sorununa yönelik çabalarını desteklediklerini aktaran Komisyon üyesi, Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl yaptığı Diyarbakır konuşmasına atıfta bulunarak, “Erdoğan’ın Diyarbakır’da vurguladığı gibi, Kürt sorununun sadece güvenlik tedbirleriyle değil sosyoekonomik tedbirlerle çözüleceğine inanıyoruz.” diye konuştu. Hollandalı parlamenter Camile Eurlings de Türk hükümetinin Kürtlere tanınan özgürlükleri genişleterek sorunu çözebileceğini savundu. Eurlings, “Eğer Türkiye’de Kürtçe yayın yapan televizyon ve radyo kanallarının sayısı artarsa, Danimarka’dan yayın yapan Roj TV’nin Kürtler üzerinde hiçbir etkinliği kalmaz.” dedi.

‘Olaylar, AB karşıtlarının işi’

Sosyalist grubun sözcüsü Türk asıllı parlamenter Emine Bozkurt ise son dönemde yaşanan olayların Türkiye’nin müzakere sürecini baltalamak isteyen provokatörler tarafından çıkartıldığını savundu. Yeşiller adına konuşan Türk asıllı vekil Cem Özdemir de PKK’yı ve olayların yatıştırılması için aşırı güç kullanan güvenlik güçlerini kınadıklarını belirtti. Özdemir, sol ve komünist parlamenterler tarafından yazılan mektubu da, “sorunu tek taraflı ele aldığı” gerekçesiyle eleştirdi. Liberal grup sözcüsü Sarah Ludford ise bölgedeki güvenlik güçlerinin Türk hükümeti tarafından değil, ‘derin devlet’ tarafından kullanıldığını savundu. Türkiye’de güvenlik güçleri, PKK terör örgütü ve Türkiye’nin AB’ye girmesini istemeyen güçler arasında gizli bir ittifak olduğunu iddia eden Ludford, “Bölgedeki Türk askeri güçlerinin aşırı güç kullanımı, Türk hükümetinin inisiyatifinde gerçekleşmiyor. Derin devlet askeri güçleri yönlendiriyor.” dedi. AB Komisyonu’nun Türk hükümetinin cesaretini kıracak bir tutum izlememesini isteyen Ludford, AB’nin “Kürt sorununun çözümünde büyük adımlar atan” Erdoğan’ı desteklemesi gerektiğini belirtti.

Kürtler PKK’nın rehinesi olmasın

AP’li 63 vekilin, Güneydoğu’da son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’yi tek yanlı itham eden mektubuna AP içinden karşılık geldi. Yeşiller Grubu’ndan Cem Özdemir ile Joost Lagendijk, yayınladıkları mektupla, Kürtlere terör örgütü PKK’nın esiri olmamaları çağrısı yaparken, Ankara’dan da bölgedeki reformların hızlandırılmasını istedi. İlk mektubun aksine, Özdemir ve Lagendijk, gösterilerde ölenlerin yanı sıra PKK’nın İstanbul’da gerçekleştirdiği bombalı saldırıda hayatını kaybeden 3 kişiye de atıf yaptı. PKK’nın şiddete son vermemesi durumunda hükümetin uygulamaya başladığı reformların sürdürülebilirliğinin kalkabileceği uyarısı yapılan mektupta, İspanya’da, terör örgütü ETA’nın ateşkes ilan etmesinden PKK’nın yanlış dersler çıkardığına işaret edildi. Mektupta, Türkiye’ye hukuk devleti gereklerinin tesis edilmesi, Kürtlere ise AB süreci ile doğan fırsatları kaçırmamaları çağrısı yapıldı.

Erdoğan: Mektup yazanlar önce bu hayatı yaşasın

Avrupa Parlamentosu’ndan bir grup milletvekilinin Güneydoğu’daki olaylar nedeniyle Türkiye’ye ağır eleştiriler yönelten mektubuna Başbakan Erdoğan’dan tepki geldi. Önceki gün bir polis ile beş askerin şehit olduğunu hatılatan Erdoğan tepkisini, “Bu tür mektup yazan veya yazma gayreti içinde olanların önce bu hayatı yaşamaları lazım.” sözleriyle dile getirdi. Dün Ankara’da AP’den böyle bir mektup alıp almadığı sorulan Başbakan, ‘’Bana gelmiş böyle bir mektup yok. Bu tür mektubu gönderenlerin kişisel kanaatleridir.” dedi. Güvenlik güçlerinin, olaylar sırasında ölüm pahasına hiçbir ülkede görülmemiş hoşgörü uyguladığını ifade eden Erdoğan, “Nitekim dün yine bir polisimiz, beş askerimiz şehit oldu. Bunlar açık, ortada. Bu tür mektup yazan veya yazma gayreti içinde olanların önce bu hayatı yaşamaları lazım. Kimse Türk polisine, askerine, jandarmasına bu şekilde yakıştırmalar yapmasın.’’ diye konuştu.