Avrupa’dan Yanukoviç’e mesaj yağmuru

Ukrayna Seçim Komisyonu tarafından halen resmen cumhurbaşkanı ilan edilmemesine rağmen seçimlerde en çok oyu olan Rusya yanlısı Bölgeler Partisi Lideri Yanukoviç'e AB liderlerinden mesaj yağıyor.

İngiltere’nin Kiev büyükelçiliği, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en çok oyu alarak zaferini ilan eden Viktor Yanukoviç’e gönderdiği kutlama mesajını yayınladı.

Brown mesajında “Seçimler demokrasinin tezahürüydü. Uluslararası gözlemciler seçimlerin özgür ve adaletli olduğunu açıkladı. İngiltere uzun zamandan beri Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile entegrasyonunu destekledi ve bu desteği sürdürmeye devam edecek. Genişlemiş AB daha güçlü AB demektir. Daha güçlü AB de zengin ve daha güçlü İngiltere demektir.” dedi.

Yanukoviç’in resmi sitesinden yapılan açıklamada gün içerisinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Makedonya Cumhurbaşkanı Gorgias İvanov, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Slovakya Cumhurbaşkanı İvan Gasparoviç, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’den tebrik mesajı geldiğini bildirdi.

İLK ERDOĞAN KUTLADI

Dün Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Federal Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili, Letonya Devlet Başkanı Valdis Zatlers’in kutladığı Ukraynalı lideri ilk kutlayan başbakan ise Recep Tayyip Erdoğan oldu. Dünya liderlerinden Yanukoviç’e kutlama mesajları gelirken Yanukoviç’in resmi sitesinde ilk tebrik eden lider olarak kayıtlara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçti.

Yanukoviç ise Erdoğan’a görevi devralır alamaz Türkiye’yle ilişkilerin geliştirilmesine öncelik tanıyacağını vaat etti.

Basında seçimlerde sonuçların netleşmesi akabinde ilk Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Yanukoviç’i telefonla arayarak kutladığı haberleri yer alsa da, Yanukoviç’in resmi sitesinde bu yönde bir açıklamanın olmaması dikkat çekiyor.

Pazar günü yapılan ikinci turda Yanukoviç oyların yüzde 48,95’ini, rakibi Yuliya Timoşenko ise oyların yüzde 45,47’sini almıştı.