Avrupalı öğrenciler AP’de terör kurbanlarını andı

Avrupa Parlamentosu'nu (AP) dolduran öğrenciler terör saldırılarda hayatlarını kaybedenleri andı.

11 Mart 2004 Madrid ve 7 Temmuz 2005 Londra’da hayatlarını yitiren masum insanların arasında çok sayıda öğrencinin bulunduğuna dikkat çeken öğrenciler, terörün hiçbir zaman çözüm olamayacağı görüşünde birleşti.

Avrupa Parlamentosu Genel Sekreteri Julian Priestley’in açılış konuşmasını yaptığı anma programında Priestly, böyle anlamlı bir günde parlamento salonunu siyasilerin yerine öğrencilerle dolmuş olmasının gelecek için ümit vaad ettiğini söyledi.

Londra’ki South Camden Community School’dan gelen Mısır asıllı öğrenci Londra’daki saldırlarda çok sayıda sınıf arkadaşını kaybettiğini anlattı ve İslam’la terörün bağdaştırılamayacağını vurguladı. İngiltere’den gelen öğrencinin konuşmasının sonunda, Kuran’da açıkça “Her kim ki masum birisini öldürür, tüm insanlığı öldürmüş gibidir.” ayetini okuması salondakiler tarafından büyük alkış aldı.

Belçikalı öğrenci Artus Galiay ise, terörün önüne geçebilmek için kültür farklılıklarının bilinmesi ve saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Galiay, Batı medyasının İslam’ı terörle özdeşleştirmelerinin de bir çeşit ‘terör’ olduğunu savundu. Terör kurbanlarını anma programına katılan bir diğer öğrenci Fas asıllı Dounia Ben Mimoun, yakın tarihte dünyadaki bütün terör olaylarını sıraladıktan sonra, Belçika’nın terörist Fehriye Erdal’i nasıl elinden kaçırdığını sorması dikkat çekti.

Avrupa Parlamentosu’nda ikincisi düzenlenen ve her yıl düzenleceği bildirilen terör kurbanlarını anma programı, konuşmaların ardından bir dakikalık saygı duruşu ile sona erdi.