Avrupalı üretici yatırımlarını Türkiye’ye taşıyor

Kriz söylentileri iş dünyasının kapılarını yeniden çalarken Avrupalı üretici Türkiye'yi güvenli bir liman olarak görüyor.

Kriz söylentileri iş dünyasının kapılarını yeniden çalarken Avrupalı üretici Türkiye’yi güvenli bir liman olarak görüyor. Şanzıman ve aks sektörünün önde gelen firmalarından Alman ZF, iş makineleri üreticisi Hidromek ile güç birliği yaptı.
Türkiye’yi güvenilir bir ülke olarak gördüklerini belirten ZF Genel Satış Müdürü Herman Koch, buradan Rusya ve Ortadoğu’ya açılacaklarını dile getirdi.
Otomotiv ve makine sektörünü de içine alan daralmaya rağmen Hidromek ürettiği iş makinelerini geliştirme kararı aldı. Tedarikçi arayışına giren firma Alman ZF firmasıyla anlaştı. Ankara sanayi sitesindeki üretim tesislerinde yerel ve yabancı basın mensuplarının da hazır bulunduğu bir tanıtım toplantısı yapıldı.
Toplantıda söz alan ZF Genel Satış Müdürü Hermann Koch, Türkiye’nin güvenilir bir ülke olduğunu, Rusya ve Ortadoğu ülkeleri gibi birçok büyük pazara giriş kapısı olarak Türkiye’yi seçtiklerini ve bu yönde yatırımlarını sürdüreceklerini ifade etti.
Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt ise pazar payını genişletmek için ürünlerini geliştirme kararı aldıklarını ve güvenilir bir üretici olarak ZF yi seçtiklerini kaydetti. Bunun yanı sıra Almanya’nın Avrupa’daki ekonomik krizden çok yara almadan çıkmak üzere olduğunu ve dünyayı etkileyecek yeni bir kriz ihtimalinde kendi ülkesine çok güvendiğini söyledi.
Hidromek, bugün 5 kıta 50 ülke sloganıyla Ankara ve İzmir’deki fabrikalarında çok sayıda iş makinesi üretip Arjantin’den Rusya’ya 50 ülkeye ihracat yapıyor.