Avrupalılar Geleceği Kartta Görüyor

MasterCard'ın yaptırdığı bir araştırmaya göre Avrupalı banka kartı kullanıcılarının yüzde 52'si Avrupa'nın on yıl içerisinde "nakit"siz olacağına inanıyor.

Araştırma, Ocak 2006’da MasterCard tarafından 3,000 banka kartı kullanıcısı üzerinde İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya, Belçika ve Polonya’da gerçekleştirildi.

Araştırmayla ilgili yorumlarda bulunan MasterCard Avrupa’nın Banka Kartı Maestro’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eric Tomlinson: “Avrupa tüketicilerinin büyük bir çoğunluğu banka kartını olumlu karşılamasına ve nakit kullanımında düşüşün kaçınılmaz olduğunu kabul etmesine rağmen, araştırmamıza göre on kişiden sekizi cüzdanında ortalama hergün 50 Euro taşıyor. Görüşülen pek çok Avrupalı kullanıcıya göre kart giderek nakitin yerini alıyor. MasterCard olarak; yaşam tarzlarına uygun, hızlı, rahat ve hem tüketici hem de perakendecilere hitap eden yenilikçi banka kartı çözümleri geliştirmeye devam ediyoruz. ” dedi.

TÜRKİYE’DE BANKA KARTININ ALIŞVERİŞLERDE KULLANIMINDA ARTIŞ VAR

Türkiye’de ise banka kartı kullanımının (ATM’ler dahil) toplam cirosu 28.7 milyar Euro iken, alışverişlerde kullanılan banka kartı cirosu sadece 303 milyon Euro civarında. Ancak enflasyonun düşmesi ve MasterCard’ın da desteklediği BKM’nin eğitici kampanyalarının etkisiyle banka kartlarının alışverişte kullanılmasında bir artış sözkonusu. Banka kartının alışverişlerde kullanım oranı 2005’te önceki yıla oranla yüzde 223 oranında artmış durumda. Yine banka kartlarıyla yurtdışında yapılan alışverişlerde 2005’de bir önceki yıla oranla yüzde 47’lik bir artış sözkonusu.

Türkiye’de 47.5 milyon uluslararası banka kartı var ve MasterCard 25.6 milyon Maestro banka kartı ve yüzde 54’lük pazar payıyla bu konuda pazar lideri konumda.

Türkiye’de alışverişlerde banka kartı kullanımı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan MasterCard Güneydoğu Avrupa Üye İlişkileri Direktörü Karin Dalva ” Banka kartları alışveriş cirosunun, tüm banka kartı cirosu içindeki payı 2005 yılında bir önceki yıla oranla iki kattan fazla artış kaydetti. Ancak halen banka kartı ile yapılan işlemlerin büyük bir kısmı ATM’lerden para çekme şeklinde gerçekleşmekte. Nakit para ile yapılan ödeme maliyet anlamında işlerine büyük yük getiriyor. Örneğin; nakit paranın bir yerden bir yere taşınma maliyeti, güvenlik ve sigorta masrafları, hesaba yatması için geçen süre. MasterCard olarak amacımız hem kart hamillerinin hem de işyerlerinin nakit ihtiyacını minimize edecek, daha hızlı, basit ve güvenli ödeme araçlarını geliştirmektir” dedi.

AVRUPA’DA 35 YAŞ ALTI ALIŞVERİŞTE DAHA FAZLA BANKA KARTI KULLANIYOR

Avrupalı katılımcıların dörtte biri (yüzde 25)’i banka kartlarını bir önceki yıla göre daha çok kullanırken; bu durum 35 yaş altındaki tüketicilerde artarak yüzde 32’ye ulaşıyor. Ayrıca 35 yaş altı banka kartı kullanımının sunduğu yeni fırsatlara daha açık görünüyor: yüzde 91’i banka kartının kabul edildiği işyerlerinin artmasından dolayı banka kartı kullandıklarını belirtiyor. Ayrıca; 35 yaşın altındaki grubun yüzde 40’ı internette banka kartı kullanmanın kredi kartı kullanmak kadar güvenilir olduğuna inanıyor.

18-24 yaş grubu içerisinde yaklaşık 10 kişiden 6’sı (yüzde 56) istenilen resmin karta basılması gibi yenilikçi kart tasarım özelliklerine olumlu bakarken; 35 yaş-altı grubun yüzde 82’si gençlere yönelik, nakit gibi kullanımı kolay ve daha güvenilir olan ön ödemeli kartlara sıcak bakıyor. yüzde 67’si ise öde- geç (temassız) ödeme kartları özelliğini beğeniyor.

YURTDIŞINDA BANKA KARTI KULLANIMI

Ayrıca, araştırmaya göre Avrupa tüketicilerinin yüzde 94’ü kendi ülkesi dışında ATM nakit çekimlerinde ve alışveriş ödemelerinde banka kartı kullanımına olumlu bakıyor. yüzde 80’i ise bunu banka kartı kullanımdaki artışın nedeni olarak gösteriyor. yüzde 41’i kartlarını Avrupa’da kendi ülkeleri dışında kullanmış; bu oran Belçikalılar arasında yüzde 67, Almanlarda ise yüzde 56 ve Polonya’da yüzde 18. Banka kartının yurtdışında kullanımına en olumlu bakan kesim ise yüzde 86 ile 18-24 yaş arasındaki gençler.

Tomlinson,” Araştırmamız Avrupa tüketicilerinin kartlarını yurtdışında kullanmaya hazır ve istekli olduklarını gösteriyor. Harekete geçme ve SEPA’yı (Avrupa Tek Ödeme Planı) hayata geçirme zamanıdır. Şu an MasterCard olarak, Avrupa’nın 456 milyon tüketicisine tutarlı bir ödeme deneyimi kazandıracak olan SEPA uyum çerçevesini getirmek için bankacılık sektörü ve yasa düzenleyicilerle çalışıyoruz. Maestro banka kartı ürünümüz SEPA ileuyumludur ” dedi.