Avrupa’nın iş gücü ihtiyacı büyük

Dünya Bankası, yeni göç raporunda nüfusu yaşlanan AB’nin 2050 yılına kadar 79 milyon göçmene ihtiyacı olacağını tahmin ediyor.

AVRUPA Birliği’nin 2050 yılına kadar 79 milyon göçmene ihtiyaç olacağı belirtilirken bu sorunun çözümünün Türkiye olduğu bildirildi. Dünya Bankası, “Türkiye’nin, çalışma yaşındaki nüfusunun, 2050 yılına kadar, 16 milyonluk bir artış ile avrupa Birliği’nin (AB) işgücü açığının 12 milyonunu karşılayabileceği” tahmini yapılıyor. Dünya Bankası tarafından yayınlanan Avrupa ve Orta Asya’daki göç eğilimlerine ilişkin yeni bir rapor AB’de nüfusu yaşlandığı için göçmen sayısını önemli ölçüde artırması gerektiğini ortaya koyuyor.

79 MİLYON GÖÇMEN İHTİYACI: AB’nin aktif işgücünü, 1995 yılındaki düzeyinde tutmak istemesi halinde, 2050 yılına kadar 79 milyon yeni göçmene ihtiyacı olacağı tahmin ediliyor. Oysa AB’nin 90’lı yıllarda aldığı toplam göçmen sayısının 8.8 milyon olarak hesaplanıyor. Ancak Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından başlayan, Orta ve Doğu Avrupa’dan Batı Avrupa’ya yönelik göçlerin azalacağı belirtilen raporda Batı’ya yönelik yoğun bir göçe tanık olan Polonya gibi ülkelerin artık işgücü ihtiyacı duyduğunu ve bunun Ukrayna ve Beyaz Rusya’dan gelen göçmenler ile karşıladığına dikkat çekiliyor.

TEK ÇÖZÜM GÖÇÜN ARTIRILMASI: Bu arada, Dünya Bankası raporunun bulgularını değerlendiren Fransız Le Figaro gazetesi ise, Dünya Bankası’nın AB işgücü sorununu çözmek için doğum teşvik edilmesi gibi önlemler pek üzerinde durmadığına dikkat çekti. Fransız Le Figaro gazetesi, Dünya Bankası için tek “gerçekçi” çözümün, Avrupa Birliği’ne göçün artırılması olarak görüldüğünü kaydetti.

TÜRKİYE İŞGÜCÜ DEPOSU: Le Figaro, haberinde “Türkiye, işgücü deposu” ifadesini de kullandı. Gazete, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin göç yoluyla AB’nin işgücüne yaptıkları katkılarının azalacağına dikkat çekerken “Dünya Bankası, Avrupa için çözümün daha çok Türk işgücünü ithal etmekte olduğunu söylüyor” diye yazdı. Raporda “Türkiye’nin, çalışma yaşındaki nüfusunda 2050 yılına kadar meydana gelecek 16 milyonluk bir artış ile AB’nin işgücü açığının 12 milyonunu karşılayabileceği” tahmini yapılıyor.