Avukat Karahan ‘CIA uçaklari geldigi sirada Louai Sakka’nin yeri degistirildi’

Loua Sakka'nin avukati Osman Karahan, CIA uçaklarinin Türkiye'ye geldigi dönemde müvekilinin cezaevindeki yerinin degistirildigini iddia etti. Karahan, degisiklikle ilgili herhangi bir açiklama yapilmadigini söyledi.

Karahan, yeni kurduklari Tutuklu Mülteci Kayip Kisiler için Insan Hukukunu Koruma Dernegi Baskani olarak bunlari bu hafta içinde bir basin toplantisi ile açiklayacagini duyurdu.

Karahan, Kocaeli Kandira’da bulunan F Tipi cezaevinde yatan Louai Sakka’yi ziyaret etmeden önce ceza evi önünde CIHAN’a açiklamalarda bulundu.

Kisa süre içinde CIA’nin uçaklarla Türkiye’den kaçirdigi kisilerin saatini ve tarihini dahi verecegini belirten Karahan su açiklamalarda bulundu: “Bunun haricinde CIA’nin Türkiye’deki faaliyetleri bilinmeyen seyler degil. Onlar zaten Türkiye’yi tümüyle Amerikan adina teslim almislar. Fakat 15 Kasim’daki CIA uçagi geldigi tarihte, benim tek süphelendigim noktalardan birisi, muvekilim Louai Sakka’nin odasi degistirildi. Cezaevi müdürünün en güvenilir oda dedigi 2 blok daha arka tarafa odaya alindi. Biz bunun tam nedenini anlayamadik. Bununla bir baglantisi olabilir. Ayrica simdi cezaevine girip kendisi ile görüsecegim. Bu konularda çok detayli açiklamalar alacagim. Bu CIA’ya bagli kisiler daha önce de geldiler. Muvekilimi ölümle tehdit ettiler. 4 saat süreyle burada görüsme yaptilar. Kendisi bu görüsmenin sonunda onlarin CIA oldugunu yüzlerine haykirarak saldirdi. Onlar da kendisine saldirdi. Bu arbedede bayginlik geçirdi zaten. Bunlar daha öncede de birçok delili olan olaylar. Bunlar için Adalet Bakani basini yönlendirmek için açiklama yapacagina aslinda bu olaylari arastirmak için buraya bir müfettis gönderebilirdi. Bu muffetisin bagimsizligindan emin oldugumuz takdirde tüm bu delilleri verecegiz. Bunlarin hepsi açikliga kavusacak meseleler. Bu sebeple Cemil Çiçek’in Amerikalilarin cezaevine girdigine dair basini yalanlamasini ben anlayamiyorum. Çünkü Türkiye’de Semdinli’de kitap evini bombalayan Astsubayin da görev kaydi yok bir yerde. Bu olay da bir yerde kaydedilmemis.”