Avukatlar YSK üyelerini istifaya çağırdı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 12 bağımsız milletvekili adayının başvurularını veto etmesini protesto eden İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) ve Hukuk Dernekleri Platformu üyeleri, YSK'nın kararını eleştirdi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 12 bağımsız milletvekili adayının başvurularını veto etmesini protesto eden İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) ve Hukuk Dernekleri Platformu üyeleri, YSK’nın kararını eleştirdi. MAZLUMDER açıklamasında YSK kararının yürürlükteki bazı kanunlara dayandırılmasının mevcut anayasanın yetersizliğini ortaya koyduğunu belirtti. Hukukçular Platformu ise YSK üyelerini aldıkları karardan dolayı istifaya çağırdı.
    Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’ne gelen protestocu gruplar, adliye girişinde basın açıklamalarını okudu. Gruplar adına açıklamaları, avukatlar tarafından okundu. MAZLUMDER İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Devecioğlu 12 milletvekili adayının adaylıklarının veto edilmesi sonrasında gösterilerin şiddete dönüşmesinin ve güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanmasının kabul edilemez olduğunu ileri sürdü. Açıklamada YSK’nın aldığı kararın yeni anayasa ihtiyacının gerekliliğini ortaya koyduğunu söyleyen Devecioğlu, “12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarının iptaline dair kararın şekli olarak ve yürürlükte bulunan bazı Anayasa ve kanun maddelerine dayanması mevcut Anayasa ve kanunlarımızın toplumsal, siyasi ve sosyal barışı korumak noktasında ne kadar yetersiz olduğunu açıkça göstermektedir. Bu durum mevcut anayasanın demokratik ve özgürlükçü bir sistem inşa edecek yeni bir anayasa ile değiştirilmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.” dedi. MAZLUMDER üyeleri YSK hakkında suç duyurusunda da bulundu.
    Adliye önünde diğer açıklama ise Hukuk Dernekleri Platformu tarafından yapıldı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Avukat Şule Recepoğlu, YSK’nın özellikle BDP’nin desteklediği milletvekili adaylarını veto etmesini demokrasiye ve birlikte yaşama isteğine darbe olarak niteledi.
Recepoğlu açıklamasında YSK hakimlerinin hakimlik vasıflarını taşımadıklarını savunarak “hakimlik vasfını taşımayan YSK üyeleri ülkede neden oldukları kaotik ortam ve kargaşanın sorumluluğunu alarak birazcık olsun hukuka ve hukukçu kişilere saygıları varsa topluca istifa etmelidirler.” dedi.