Avustralya Başbakanı Gillard Asya turunda

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Doğu Asya ülkelerine yapacağı resmi ziyaret için dün Avustralya'dan ayrıldı.

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Doğu Asya ülkelerine yapacağı resmi ziyaret için dün Avustralya’dan ayrıldı. Japon Hükümeti’nin daveti üzerine, gezisine ilk olarak Japonya’dan başlayacak olan Başbakan, burada Japon halkına Avustralya’nın iyi niyet ve dostluk mesajını iletecek. Başbakan, deprem ve tsunami felaketinden bu yana Japonya’yı ziyaret eden ilk lider olacak.

Bir hafta sürecek olan gezisi sırasında Güney Kore ve Çin’i ziyaret edecek olan başbakan bu ülkelerle karşılıklı serbest ticaret konularını görüşecek. Japonya’da felaket bölgelerini ziyaret etmesi beklenen Başbakan Gillard, felaketzedelere yardım amacıyla düzenlenecek akşam yemeğine katılacak.

Başbakan Japonya’da büyük bir izleyici kitlesinin katılması beklenen Japon İmparatoru ve imparatoriçeyi ziyaret edecek ve aynı zamanda mevkidaşı ve dışişleri bakanıyla da görüşecek.

Çin ile çeşitli anlaşmaların hala ileriye dönük olarak çok uzun zaman alacağını belirten yetkililer, bu ziyaretin ardından Güney Kore ile bu yıl sonuna doğru anlaşmaların sağlanmasını bekliyor.

Pekin’de Çin ve Avustralyalı iş damlarından oluşan üst düzey bir toplantıya da katılacak olan Başbakan Gillard, Cumhurbaşkanı Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabao ile yapacağı görüşmelerde insan hakları konularını gündeme getirmesi ve göz altında bulunan Tibet ve Avustralya vatandaşlarının durumunu konuşacağı belirtiliyor.

Başbakan Gillard bu ziyaretlerin ardından önümüzdeki hafta Londra’ya geçerek, Kate Middleton ile evlenecek olan Prens William’ın kraliyet düğününe katılacak. Gillard; Prens Charles, İngiltere Başbakanı David Cameron ve muhalefet lideri Ed Miliband ile bir araya gelecek.