Avustralyalı gazeteciler Gelibolu’yu gezdi

Türk Hava Yolları (THY) ve Avustralya Zaman Gazetesi'nin ortak düzenlediği programla Avustralyalı gazeteciler, dedelerinin savaştığı Çanakkale'nin Gelibolu Yarımadası'nı gezerek, mezarlıkları ve savaş alanlarını ziyaret etti.

Türk Hava Yolları (THY) ve Avustralya Zaman Gazetesi’nin ortak düzenlediği programla Avustralyalı gazeteciler, dedelerinin savaştığı Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nı gezerek, mezarlıkları ve savaş alanlarını ziyaret etti.

Avustralya’nın en önemli medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenlerinin Türkiye gezisi devam ediyor. 8-15 Kasım 2013 arasında İstanbul, Ankara ve Çanakkale’yi kapsayan bir haftalık gezi, dün İstanbul’un tarihî ve turistik yerlerinin ziyaretiyle başladı. Geziye Zaman Gazetesi Avustralya Temsilcisi Enes Cansever, The Daily Telegraph Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Paul Whittaker, Australian Financial Review Yayın Müdürü Antony Walker, Sydney Morning Herald Haber Koordinatörü Judith Whelan, The Australian Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Paul Kelly, THY Avustralya Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Sönmez ve Avustralya Zaman Gazetesi Danışmanı Ahmet Keskin katılıyor.

İstanbul’dan sonra Çanakkale’ye gelen ekip, önce tarihî tabyaları gezdi. Daha sonra dedelerinin ilk çıkarma yaptığı Anzak Koyu’na geçildi. Her yıl Şafak Ayini’nin düzenlendiği bölgede inceleme yapan misafir gazeteciler, fotoğraf çekerek 98 yıl önce burada yaşanan savaş hakkında rehberden bilgi aldı. Daha sonra Avustralya ve Yeni Zelandalıların mezarlıklarına geçtiler. Burada mezar taşlarını tek tek inceleyen gazeteciler, bol bol not aldı. Aralarında ilk defa gelenlerin de olduğu gazeteciler, bölgeden çok etkilendiklerini söyledi. Gelibolu Yarımadası’ndaki ziyaretin ardından, Avustralya’nın Çanakkale Büyükelçiliği’nin verdiği yemeğine katıldılar.

Avustralya ile Türkiye arasındaki ilişkilere katkı yapmak ve iki ülke medya kuruluşları arasında diyalog sağlamak amacıyla düzenlenen programın sponsoru THY. Programın Ankara ayağında, en üst düzeyde görüşmeler yapılacak. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Meclis’teki siyasi parti temsilcileriyle biraraya gelecek olan medya yöneticileri Zaman, Today’s Zaman, Star, Bugün ve Radikal gazetelerinin yöneticileriyle de görüşecek. SETA gibi bazı sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşecek olan Avustralyalı gazeteciler, ziyaretin son gününde Alevi Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Horoğlu’nun davetiyle İstanbul’da verilecek muharrem iftarına katılacak.